Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Tato bylina je velmi podobná kopřivě, proto se jí také často říká hluchá kopřiva. Obvykle zdobí neudržovaná místa našich zahrádek a míst s vyšším výskytem pracovitých a skromných žen. Jakoby byla jimi přitahována a dobře se jí v jejich okolí daří. Tuto přízeň jim věnuje i jako čaj při ženských obtížích.
Její typicky bílé lehce vonící květy jsou neustále vyhledávány nektaru-chtivým hmyzem, kterému je zřejmě z hladu úplně jedno, že se na jeho obrvení nachytává pyl, a ani o sobě neví, jaký že je vlastně žádoucí borec tím, že při usilovném hledání žvance se o jeho pylová znečištění samovolně oplodňují květy. Hlavně že je co žrát – je úplně jako chlap po čtyřicítce. A to ho hluchavka ještě láká medovou lehce aromatickou vůní, aby do květu trefil (případně nosem do sklenice s čímsi napěněným – podle toho, o kom si myslíte, že právě vedu řeč…).
Hluchavka je typická léčivá rostlina, která se sbírá pro květ. Je to ale hlavně tradice, protože nať má velmi podobné složení, ne-li ještě vhodnější vyšším obsahem stopových prvků, chlorofylu, enzymů a tříslovin. Ovšem léčivost byliny není jen v účinných látkách, je to v celém procesu přípravy od sběru až po nalití do hlavy či kam. A právě u hluchavky je psychosomatický, tedy pocitový, podíl léčivého vlivu velmi důležitý. Nelze se tedy spokojit jen s odvarem a po polknutí hned očekávat příchod zdraví, na které jsme po léta kašlali a teprve s jeho odchodem si všimli, o co jsme vlastně přišli a pilně se litujeme.
Litujeme se, ale neinvestujeme do sebe, protože nás nikdo na to nepřipravil a tak nemáme rezervy. V našich hlavách jsou sice reklamy a spotřební návyky, ale ne péče o sebe, sebekázeň, skromnost, přizpůsobivost, tolerance, vnitřní klid a hlavně tam chybí ty správné informace. Bohužel je příliš mnoho falešných proroků oslavujících Boží království hmoty, bohatství, majetku, spotřeby a užívání si. Takoví, kteří si chtějí vybrat duchovní cestu, jsou destabilizováni a odrazováni životními nejistotami společnosti a jsou jim implantovány zastaralé duchovní myšlenky postrádající nedestrukční tvořivost. Boj o přežití blokuje duchovní rozvoj. Chybí systém a Řád, protože Ráj, Věčné loviště, Podsvětí, Peklo atd. ztratily svůj původní ovládací kredit. Trochu si ho ještě zachoval systém budhizmu, díky obtížnosti vyloučení reality reinkarnací a toužebné potřebě lidí kontinuity (dalšího dílu svého seriálu) a Aláh, v jehož víru věří stále více lidí, protože jim nabízí pohodlnou nemyslící virtuální stabilitu a pohodu bez stresů nezajištěné kontinuity – samozřejmě při dodržení určitých omezení mantinelů k žití nastavených vedoucími kleriky. Kudy dál? Žijeme údajně v demokracii – vyberte si. Je to vaše vůle, vaše křižovatka, váš problém. Zkuste nad tím pomeditovat při sběru hluchavky, protože, než jí nasbíráte kilo, tak je dost a dost času. Chcete napovědět? Podívejte se do zrcadla, tam je celý váš svět… Chcete ještě napovědět? Čtěte znovu!
Květ hluchavky fyzicky i psychicky vydrží sbírat jen osoba s vysokým podílem vnitřní energie, kterou v sobě potom onen květ koncentruje. Je to dáno tím, že tento květ je lehoučký a nadýchaný, na váhu nepřibývá a evidentně ho nelze sbírat za účelem zbohatnutí, protože se strašlivě sesýchá. Jeho skladování je docela obtížné, protože saje ze vzduchu vlhkost, která způsobuje jeho zhnědnutí a tím znehodnocení. Takže bylinkář dává do hluchavky veliké množství své vitální síly, času svého žití a podstaty toho, proč to vlastně dělá – víry v pomoc skrze hluchavku.
Když si uděláte z hluchavky zlatistý čaj čtvrthodinovým spařením jedné lžíce sušených květů v 4 dcl vody, přivoňte, přivřete oči a představte si ten strašný objem vložené práce, úsilí a důvěry ve vás, usrkávajícího spotřebitele, že vám pomůže a způsobí zdraví, radost a uspokojení. To by vás mělo naplnit jako vzducholoďový balón a stejně tak i povznášet. Proto doporučuji pít hluchavku i jako obřadní či meditační čaj. Ta psychosomatická energie se prostě nemůže neprojevit, máte-li Řád věcí, přání, vděku, tužeb a skutků dostatečně tvořivý a podpořený určitou mírou sebekázně. Ostatně vliv takového čaje na posílení metabolizmu to v podstatě předurčuje. Nemá známé kontraindikace ani toxicitu, a proto se může pít dlouhodobě.
Kdo hluchavku nesbíral, pravděpodobně nebude schopen dost dobře ocenit bolavá záda i nohy, bzučící žihadlouny, pobíhající hmyz po ruce i jinde (některý zvláště rafinovaně kousající), frustraci z nepřibývajícího množství květu ani po mnoha hodinách sběru, ba ani po vysbírání celé lokality. Při sušení si pak sběrač trhá vlasy podruhé, přestože to, že hmyz opouští z větší části usychající hluchavku sice nerad, ale zato k vám domů, tak nějak přejde pod vidinou vonící produkce na vaší sušící skříni v obýváku. Ovšem tato vidina se viditelně stává neviditelnou díky sesýchavému poměru 1:8. A to navíc doporučuji dosoušet umělým teplem do 45° C, jinak to bílé kvítí během měsíce začne hnědnout a veškerou vaši snahu, píli a energii ocení tak akorát žížaly t. č. přechodným pobytem ve vašem kompostu.
Hluchavka se sama používá jen málokdy jako dominantní a do směsí se přidává často jen pro zajímavější či estetický celkový vzhled kombinace drog. A asi také pro její univerzálnost, bezpečnost a absenci razantních účinků. Lze použít i žlutavé a nachové odrůdy, které se sice oficiálně nevykupují, ale složení i účinky mají stejné.
Květ hluchavky je vhodným doplňkem u směsí pro uklidnění mysli a při nespavosti nebo podrážděnosti, co nervového systému se týče. Zde lze kombinovat s meduňkou, dobromyslí, mařinkou, kozlíkem, chmelem, andělikou, srdečníkem, levandulí (která chuťově pokazí snad každou směs), třezalkou (jejíž obsolentní vlastnosti jsem popsal v samostatném článku o ní) atd. Já používám na nervy ale směs dobromyslovou ( – se zastaralým osvědčeným složením: dobromysl, kozlík, třezalka, bez, chmel, mařinka, meduňka, srdečník) s mnohem více specifickým účinkem.
Jiné uplatnění hluchavky je ve směsích určených k odkašlávání, protože obsah slizů, silic, saponinů i tříslovin nabízí zklidnění podrážděných sliznic dýchadel při různých zánětech a kašlech včetně astmatu. Typickými protikašlavými partnerskými bylinami jsou sléz, podběl, divizna, jitrocel, lípa, bez, máta, tymián, mateřídouška, petrklíč, třapatka. (Je tedy možná i taková kombinace, kdy do hluchavkového čaje přidáte moji protikašlavou směs diviznovou nebo lipovou, čímž se efekt zvýší, ale příprava prodlouží.)
Při řídké stolici, zánětech v trávení a jako metabolikum se využívá hluchavka spolu s pampeliškou, čekankou, sedmikráskou, měsíčkem, mochnou husí či stříbrníkem, maceškou, řepíkem, kuklíkem, heřmánkem a případně některými bylinami hořkými, jako je puškvorec, vachta, zeměžluč, pelyněk, hořec atd. (Já se ve své směsi zeměžlučové ale obejdu i bez hluchavky.)
Při ekzémech se hodí pro zevní použití nebo pro výplachy a kloktání s měsíčkem, levandulí, řepíkem, řebříčkem, šalvějí, zlatobýlem, heřmánkem ap. Na tohle je špičková směs řepíková nebo měsíčková neméně hojivá směs, ale obohatit hluchavkový odvar směsí nebo nebo kombinací hluchavky a macešky, to by mohlo být perfektní.
Při ekzémech bych hluchavku doporučil k pití pro čištění jater a krve nebo jako metabolikum v kombinaci s ostropestřecem, benedyktem, pampeliškou, maceškou, čekankou, borůvkou, řepíkem, kopřivou ap. (Ovšem jen, když není k dispozici speciální výkonná ostropestřecová směs .)
Uvádí se i příznivý vliv na vylučovací činnost ledvin a při potížích s prostatou. Zde jsou vhodnými adepty do směsi: vrbovka, bříza, zlatobýl, kopřiva, heřmánek, medvědice, brusinka, truskavec, vrbice, přeslička, jahodník, ostružiník, tužebník atd. A když tu směs nazveme vrbovkovou, tak to nemá chybu.
Ovšem zřejmě nejvhodnější aplikaci jsem si nechal na závěr tohoto výčtu.
Hluchavku lze využívat ve všech indikačních skupinách, ale velmi účinné působení lze očekávat při nadměrném a bolestivém menzes, krvácení z dělohy a zánětlivých pochodech v této ženské lokalitě. Kombinovat doporučuji s malinou, kontryhelem, řebříčkem, přesličkou, měsíčkem, heřmánkem a případně chmelem při hormonálních potížích. (A na to máte i směs malinovou a lépěji jetelovou.)
Jak vidíte, hluchavka je neobyčejně široce využitelná kytička, jejíž univerzálnost a laskavost vůči člověku je pro ni typickým specifikem. Má vlastnosti (i určitou podobu některých pokrývek hlavy) řádových sester pomáhajících podle svých nezištných možností, jak slíbily svému Bohu. Takže i my k nějakému Témuž děkujmež přinejmenším za hluchavku. K tomu si uvařmež z květů hluchavky léčivě obřadní nápoj a pomeditujmež, pozamyslemež nebo po co si tak představítež.