Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Možná ji máte rádi právě jako já, vztyčenou bylinku s nevětvenou lodyhou, která vás láká svými bílými pyskatými květy. Možná ji rovněž sbíráte a společně s meduňkou mícháte do čaje na dobrou noc. Třeba i vás uklidňuje sběr drobných kvítků, těšíte se do lesů, luhů a hájů a pak, jakmile si domů přinesete všechny ty čarokrásné a voňavé poklady, rozprostíráte je na sušící síta, abyste si je pak uschovali na dlouhou zimu, jakožto pozdrav časného jara. K hluchavce by jistě mohl přibýt taktéž i zběhovec, plicník, kvítky medvědího česneku, rozrazil rezekvítek, sušená kopřiva, taktéž i černý bez, který již hojně zdobí naši zahradu. Příroda je štědrá, kupte si herbář a nechte se uchvátit. Třeba i vaši spíž budou zanedlouho zdobit tinktury, čaje, pesta, vonné oleje či likéry. A jakmile se jaro zhmotní do sladkých plodů, pak také marmelády, přesnídávky či nejrůznější ledové dřeně.
Vrátíme-li se k hluchavce bílé, hovoříme o 20–50 cm vysoké vytrvalé bylince, s přímou, nevětvenou lodyhou. Stonek je čtyřhranný, v mládí pýřitý, později zvláště na spodu olysalý a nafialovělý. Řapíkaté listy jsou zašpičatělé a srdčitě vykrojené. Bílé pyskaté květy rozkvétají v úžlabí listů postupně odzdola nahoru. Jsou téměř přisedlé, uspořádané do lichopřeslenů. Hluchavka kvete od května do září. Plodem jsou hladké, tmavě šedé až černé tvrdky.
Kde všude hluchavka roste a odkud se k nám dostala?
Areálem rozšíření hluchavky je celá Eurasie, převážně mírné pásmo nížin až pahorkatin, pouze při jižní hranici rozšíření vystupuje do hor. Zavlečeně se vyskytuje také na Islandu, v Severní Americe a na Novém Zélandu. U nás roste hojně prakticky všude, najdeme ji v lesích, parcích, v křovinách, příkopech, podél cest a zdí. Dokonce, můžeme si ji vysít taktéž na zahrádku. Stačí si nasbírat hluchavkové kvítky a ty pak rozházet tam, kde se nám zlíbí. Bylinka je sice plevelnatá, nicméně medonosná a pokud chcete, aby dotvořila kolorit zahrady, nebojte se ji vpustit mezi své oblíbené léčivky.
Co, kdy a jak sbíráme?
Na sběr hluchavky se vydejme již nyní v květnu, kdy se zaměřme na květ, sbírat však lze také celou kvetoucí nať, případně jen list. Osobně využívám bílých kvítků. Pokud upřednostníte právě je, vyhraďte si něco více času, sběr je náročný a ačkoli nasbíráte třeba celou litrovou misku, po nasušení se bylinka výrazně zredukuje. Kvítky, stejně jako diviznu, sušíme nejlépe na přímém slunci. Využít lze taktéž sušičku, kde po dobu 4 hodin vysoušíme květ hluchavky na 40 °C. Kvalitní droga si zachovává krémově bílou barvu, s jemnou medovou vůní, nejprve je nasládlá, později jemně nahořklá. Při skladování ji chráníme před vlhkem a světlem.
Kdy nám hluchavka pomůže?
Květ hluchavky lze užít při nespavosti, na celkové zklidnění, kdy doporučuji kvítky naložit do alkoholu. Sběr hluchavky je pracný, při přípravě tinktury využijeme poměrně malou dávku bylinky. Jak na tinkturu?
- 5 PL sušených květů
- 200 ml 40 % alkoholu
Květy hluchavky přelijeme alkoholem, necháme macerovat zhruba 3 týdny, nejlépe na tmavém místě. Občas protřepeme, následně přecedíme, uchováváme při pokojové teplotě a v temnu. Na celkové zklidnění, ale také při nespavosti užíváme 10–20 kapek na noc.
Květ hluchavky lze využít při gynekologických potížích, pomáhá při bílém výtoku, nepravidelné menstruaci, celkově zklidňuje. Hluchavka je močopudná, prospívá slezině. Působí svíravě, usnadňuje uvolnění hlenu, léčí zánět. Ochraňuje sliznici dýchacího a trávicího ústrojí, upravuje činnost střeva, ve směsi s kopřivou léčí astma.
Z celé bylinky lze uchystat sedací koupel, ta pomáhá při svrašťování ledvin, při křečových bolestech dělohy. Při vředech, hemoroidech a křečových žilách se osvědčuje náplast z vyvařené natě. V lidovém léčitelství se používaly také listy, jejich sběr není tolik pracný, oproti květům však obsahují daleko méně účinných látek.
Pietro Andrea Gregorio Matthioli ve svém díle, Herbář neboli bylinář, z roku 1562 píše: Jiní mají tu pověru, že výtok ze života zastaví, když se vloží hluché kopřivy do střevíce. Prášek z hluché kopřivy jest dobrý na koňské otlačeniny a jest téže moci jako dlouhý podražec. Kořen hluché kopřivy vložený do louhu dělá žluté vlasy.
K přípravě hluchavkového čaje postačí 1 čajová lžička nasušeného hluchavkového květu, který přelijeme 250 ml vroucí vody. Louhujeme zhruba 10 minut. Mírně nasládlý čaj lze podávat dětem. Denně lze vypít zhruba 3 šálky. Jak jsem zmínila výše, bylinku lze kombinovat s meduňkou, taktéž třezalkou, zvláště, trápí-li nás nespavost, častí buzení v průběhu noci.
Listy hluchavky lze oživit salát, čímž doplníme cenné železo, vápník, zinek a křemík. Využijeme je taktéž při přípravě nádivky, polévky či oblíbené pomazánky.
Hluchavky bílé roste letos mnoho, natrhejme si ji do zásoby, užívejme v lahodném nasládlém čaji, případně, přidávejme do salátu, oblíbeného smoothie.
V článku jsou použity informace z knihy:
Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.