Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hloh obecný je také někdy označován jako hloh dvousemenný či hloh ostrotrnný. Patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Je to vytrvalý strom nebo keř dorůstající výšky pěti či více metrů. Větve jsou trnité a listy na nich mají stopkatý tvar. Květy jsou bílé či lehce narůžovělé a značně zapáchají. Hloh obecný má plody kulovitého tvaru granátově červené barvy, které obsahují dvě jednosemenné pecičky.
Hloh se u nás vyskytuje velmi často. Můžeme na něj narazit na stráních, okrajích lesa, parcích či zahradách. Květy a listy obsahují řadu účinných látek, například flavonoidy, katechiny, aminopuriny, xanthiny či soli draslíku. Plody mají obdobné složení, ale místo aminopurinů, xanthinů a draslíku obsahují karotenoidy, cukry a třísloviny.
Hloh se používá ve formě nálevů či extraktů při podpůrné léčbě jako kardiotonikum či antihypertenzivum. Nálev se obsahuje čerstvý, bezprostředně před vypitím. Složky obsažené v hlohu mají podle zdrojů stimulační účinek na srdce a jeho prokrvení a rovněž zlepšují průchodnost tepen a cév. Je dobré a důležité upozornit na to, že pacienti by v případě, že mají zmíněné potíže vyvolané orgánovými změnami, musí užívání přípravků obsahujících hloh konzultovat s ošetřujícím lékařem.
To tedy znamená i pokud užívají potíže se srdcem či vysoký krevní tlak předepsané léky a mají tudíž diagnostikované nemoci, nesmějí hloh používat při samoléčbě. Rovněž je nutná konzultace s lékařem v případě otoku nohou. Kontraindikace pro užívání hlohu zatím nejsou nikde vysloveně uváděny. Hloh je také doporučován pro své uklidňující účinky, což se dá využít v případě nespavosti, nervozity či napětí. V tomto ohledu je součástí některých nervových čajových směsí. V lidovém léčitelství je doporučován ženám v období menopauzy, kdy má zmírňovat nepříjemné stavy provázející toto období.
V současnosti hloh objevuje v celé řadě doplňků stravy obsahujících hloh, jako jsou čaje, tabletky, tobolky či tinktury. Jako podpůrná léčba je uznáván i řadou lékařů.