Grapefruitová jadérka

cm grapefruit1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Grapefruitová jadérka pocházejí z všem dobře známého plodu grapefruitu. Samotný grapefruit, někdy zkráceně grep (botanicky Citrus paradisi), je subtropická dřevina pěstovaná pro své citrusové plody stejného názvu. Tato dřevina roste do výšky až šest metrů, ale výjimečně může dosáhnout výšky až patnáct metrů. Neopadavé úzké listy jsou tmavě zelené. Plod, již zmíněný grapefruit má žlutou slupku a měří v průměru až patnáct centimetrů. Jeho vnitřní dužina je rozdělená na oddíly, jejichž barva je proměnlivá, od bílé a růžové až k červené. Liší se i sladkostí.

Samotná dužina obsahuje vysoké množství vitaminu B1 (thiamin) a C. Thiamin pomáhá ve štěpení cukrů a škrobů a rovněž působí proti únavě a stresu. Vitamin C, jak je obecně známo, zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekcím. Samotný grapefruit pochází z jihovýchodní Asie, ale objeven byl v 17. století na karibském ostrově Barbados, kde získal i své poetické jméno – Rajský citrus (citrus paradisi).

Z grapefruitových jadérek se získává extrakt, který má velmi všestranné účinky. Je důležitým pomocníkem proti původcům řady infekcí, které nás ohrožují – proti virům, bakteriím nebo plísním (mykózám). Uvádí, že tento výtažek je jednou z nejsilnějších přírodních látek, který působí proti infekcím.

Má antiseptické, antibakteriální, dezinfekční a antifungicidní působení a tím pomáhá předcházet nachlazení, virózám nebo různým zánětům. Extrakt z jadérek obsahuje flavonoidy a je velmi silný antioxidant (pomáhá v boji proti volným radikálům). Je důležité uvést, že se zjistilo, že jako antioxidant je padesátkrát účinnější než vitamin E a dvacetkrát účinnější než vitamin C. Za základem úspěchu výtažku je vysoký obsah bioflavonoidů, zjistil v roce 1980 nositel Einsteinovy ceny Jacob Harich.

Z dalších látek obsahuje glykosid naringinu, isosakuranetin, neohesperidin, glykosid kaempferolu, apigenin, rutinosid, rhoifolin, heptamotoxyflavonoid, nobiletin a několik proteinů. Dále posiluje stěny cév, brání shlukování krevních destiček a vzniku krevních sraženin. Rovněž zlepšuje trávení, pročišťuje organismus, zlepšuje krevní oběh a odolnost sliznic. Významné je i to, že se podílejí na ničení bakterie Helicobacter pylori, která je častou příčinou vzniku vředů související často s rakovinou žaludku.

Dále se uvádí, že pomáhá odstraňovat některé gynekologické problémy, hlavně výtoky, příznivě působí při cévních potížích způsobených oslabenými stěnami cév; dokonce i na křečové žíly, či hemeroidy, zahání nadměrnou chuť na sladké nebo pomáhá po již prodělané borelióze. Výtažek z grapefruitových jadérek má celou řadu dalších, často nečekaných vlastností. V Jižní Americe jím postřikují obilí, ovoce i zeleninu a tak prodlužují jejich trvanlivost. V kosmetickém průmyslu se někdy používá k prodloužení použitelnosti přípravku a ke zvýšení jeho účinnosti. Některé prádelny v USA extrakt přidávají do pracích a čisticích prostředků.

K vnitřnímu užívání extraktu z grapefruitových jadérek lze z našeho sortimentu doporučit přípravek. Výtažek se dá aplikovat i zevně viz Greposept – ústní sprej. Výtažek můžeme najít spolu s dalšími přírodními látkami v kombinovaných přípravcích, jako je například doplněk stravy Baktevir.