Grapefruit (Citroník rajský, Citrus paradisi)

cm grapefruit

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Grapefruit neboli citroník rajský, latinsky Citrus paradisi, je druh stromu, který vznikl křížením citroníku největšího s pomerančovníkem čínským v Antilách. Z Asie, kde byl původně pěstován, ho dovezl v druhé polovině 17 století anglický kapitán Shaddock. Z Anglie se rozšířil i do kontinentální Evropy. V naší republice se nepěstuje, dováží se například ze Španělska nebo Maroka. Pěstuje se rovněž v Izraeli nebo USA.

Grapefruit

Grapefruit je stále-zelený strom nebo keř, který může dorůst až výšky patnácti metrů. Jeho mladé větve mají výrazné ostré trny. Velké bílé květy rostou jednotlivě nebo v hroznovitém květenství.

Grapefruit je správně název plodu citroníku rajského. Plod je typický svou hořkou chutí. Jeho šťavnatá dužina obsahuje řadu důležitých látek. Z nich je třeba zmínit vitamín C (je obsažen ve velkém množství), vitamín P (bioflavonoidy), rutin, vitamín B1 (thiamin), vápník, glykosid naringin (odpovědný za jeho hořkou chuť), kyselinu galakturonickou, pektin, vitamín K, draslík nebo hořčík.

Obsažené látky v grepu a jejich účinky

Můžeme zmínit některé pozitivní vlastnosti obsažených látek na naše zdraví.

  • Vitamín C podporuje obranyschopnost a přirozenou imunitu.
  • Kyselina galakturonická příznivě působí na cévy (pomáhá rozpouštět vápenaté usazeniny a snižovat hladinu cholesterolu).
  • Pektin pomáhá snížit hladinu cukrů v krvi a jeho přítomnost v potravě pomáhá předcházet vzniku některých druhů rakoviny.
  • Vitamín B1 posiluje nervové funkce, zlepšuje paměť, koncentrace a podobně.
  • Vitamín K hraje důležitou roli v procesu srážlivosti krve.
  • Rutin pomáhá posílit pevnost a elastičnost cév a žil.
  • Draslík je mimo jiné důležitý pro správnou činnost srdce a krevního oběhu.
  • Hořčík se užívá při svalových křečích, ale je také rovněž důležitý pro správnou činnost srdce nebo zmírnění únavy a při nervových potížích.
  • Vápník je důležitý pro správnou stavbu kostí a zubů, ale také se účastní přenosu nervových impulsů do svalů.

A tak bychom mohli dále pokračovat…

Oblíbené jsou i extrakty ze samotných grapefruitových jadérek, kterým je přisuzováno posilování imunity, příznivé působení při některých infekcích (bakteriálních, virových nebo i plísňových) nebo rovněž působení jako antioxidační faktor (pomáhá chránit organismus před negativním vlivem volných radikálů z okolního prostředí). Jako zajímavost na závěr lze uvést, že extrakt z grapefruitových jadérek je používán i jako přírodní čisticí prostředek.