Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný

cm ginkgo biloba 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

NEJLEPŠÍ PREVENCE MOZKOVÝCH PŘÍHOD A INFARKTU. Jinan dvoulaločný je dvoudomý strom, který dosahuje výšky až 35 metrů a patří k nejstarším rostlinám na Zemi. Jestliže je vysazen samičí a samčí strom blízko sebe, na podzim se objeví semena s vůní připomínající žluklé máslo. Potíž je v tom, že pohlaví stromu lze bezpečně určit až po několika desetiletích, kdy jinan poprvé kvete.

Výjimečně se může stát, že se na samčím stromě náhle objeví samičí květy a semena, tudíž se stane jednodomým. Na jaře se jinan pyšní nádhernou korunou zajímavých listů a na podzim jejich krásnou kombinací barev.V současnosti se jinan vyskytuje pouze uměle vysazený. Drogou je list, který se sbírá na jaře a v časném létě, nejlépe kolem 14 hodiny.

Ginkgo je stromem s několika miliónů let starou historií a je dokonce považován za poslední žijící fosilii. V jeho původní vlasti, Číně ho uctívají pro své léčebné účinky ve veliké vážnosti. O jinanu se říkalo, že dokáže odvrátit zlo a oheň, a proto byl hojně vysazován před domy a chrámy. Ginkgo se objevuje v mnoha japonských a čínských ságách a pohádkách. V Americe je jinan označen jako strom dívčích vlasů a je velice oblíben. I když byl dovezen teprve v roce 1784, je nyní velmi rozšířen po celém severním kontinentu.

Listy obsahují flavonoidy, terpenické laktony, organické kyseliny, fenolické látky, karotenoidní barviva a sacharidy. Ginkgo příznivě působí na centrální nervový systém a krevní oběh. Zvyšuje průtok krve v pažích, lýtkách a mozku regulováním pružnosti krevních cév, od největších tepen po vlásečnice. Pomáhá rovněž snižovat shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin. Kromě toho má i antioxidační účinky a odklízením volných radikálů udržuje krevní buňky ve výborném stavu. Některé studie uvádí, že jinan posiluje nervový systém podporováním přívodu kyslíku a glukózy do nervových buněk.

Jinan rozšiřuje cévy, a to zvláště v hlavě, proto je vynikajícím prostředkem proti náhlým příhodám mozkovým či infarktu myokardu. Úspěchy slaví také při náhle vzniklé hluchotě, poruchách paměti, závratích, otocích mozku a Alzheimerově chorobě. Dalšími oblastmi použití je například Parkinsonova choroba, hučení v uších, praskání cév a křečové žíly, bolesti hlavy, pomatenost, úzkostné stavy, dekubity, oční nemoci, cukrovka. Dále výborně pomáhá při neodkrvení (ischemii) dolních končetin a při srdečních arytmiích. Má rovněž účinky protialergické, zejména při astmatických záchvatech. Výtažek z listů má silné antibiotické působení. Ginkgo biloba je výborným přírodním prostředkem na odsunutí projevů stárnutí.

Nejvhodnější použití jinanu je formou tinktury, která se dá zakoupit v lékárnách či bylinkářstvích. Tobolky s jeho extraktem totiž obsahují chemické přísady. Obvykle to trvá 5 až 7 týdnů, než je možné pozorovat první účinky léku. Přípravky z ginkga je vhodné užívat samostatně, nikoliv ve směsích, s výjimkou kombinace se zeleným čajem. Při běžných doporučovaných dávkách je ginkgo považován za zcela bezpečný přípravek i k dlouhodobému užívání. Nepříznivé účinky nebyly popsány ani u těhotných a kojících žen.

Po domácku vyrobená jinanová tinktura:
250 g čerstvých listů nakrájíme na drobné kousky, zalijeme 1 litrem 60% lihu a necháme 3 týdny vylouhovat. Pak nálev scedíme a přefiltrujeme. Ženy mají užívat 3 x denně 20 kapek tinktury a muži 25 kapek.

Jinanový nálev:
250 g čerstvých listů přelijeme 500 ml vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat. Pak přecedíme. Zevně používáme k omývání bércových vředů, hemeroidů, dekubitů, kožních neduhů a ran.