Ghí

cm maslo

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Většina z nás každé ráno vstane, rozpeče si v troubě housku, případně namaže máslem krajíček, pevně doufám, kvalitnějšího kváskového chleba. Osobně apeluji na teplé formy snídaní, kterými jsou například obilné kaše, nicméně pokud jsme zvyklí snídat pečivo, pořád je to lepší, než míchaná vajíčka na slanině s cibulkou. O pečivu toho bylo řečeno již spoustu, víme, že kvalitnější druhy jsou chystány z žitné mouky, z kvásku a vůbec nejlepší je pak kombinace obojího. Čím si však namazat, dobrý, kváskový chléb, upouštíme-li od hůře stravitelných margarínů? Ačkoli je mnohými zavrhováno, daleko raději podpořím máslo, než pochybně vyráběný margarín. Máslo, které, je-li tedy získáváno z mléka volně se pasoucích, organicky chovaných krav, platí za zdravou potravinu. Pokud tedy čerstvé máslo milujete, jedna jeho denní porce, v podobě 10 g vrstvy, neublíží nikomu. Výjimkou jsou snad jen akutní jaterní, pankreatické či žlučníkové diety, kde je tuk omezen na nejnutnější minimum.

Máslo platí za výborný zdroj vitamínu A, který je nezbytný pro správnou funkci našeho zraku, přesněji k vnímání barevného spektra, ve dne i za šera. Zajišťuje správný vývoj sliznice, kosterního aparátu, podporuje krvetvorbu, zrání a vývoj mužských a ženských pohlavních buněk. Mimo jiné zvyšuje aktivitu imunitního systému, pomáhá při léčbě akné a kožních zánětů. Kromě másla jej najdeme v oranžových plodech ovoce a zeleniny a z živočišných produktů pak v žloutku, játrech a rybách.

Máslo obsahuje prakticky všechny vitamíny rozpustné v tucích, takže kromě A zde najdeme rovněž vitamín D, E a proti-krvácivý vitamín K. Zmiňme také ještě omega 3 a 6 NMK, které se však nacházejí pouze v másle volně se pasoucího skotu. Takové zvíře, jehož základní a mnohdy jedinou potravinou jídelníčku budou granule, nedokáže vytvářet adekvátní množství živin pro sebe, natož je pak uvolňovat do mléka.

Kvalitní máslo se v jídelníčku českého člověka vyskytovalo celá dlouhá staletí. Tehdy byla nadváha spíše výsadou vrchnosti, prostí lidé byli přirozeně štíhlí, protože se hýbali a konzumovali kvalitnější potraviny, potraviny, které nebyly zatíženy žádnými zbytečnými výrobními procesy, jako je tomu bohužel nyní. Máslo tedy netřeba vnímat jako hlavního viníka nadváhy či obezity. 30 % tuku, který se v másle přirozeně vyskytuje, řadíme mezi mono-nenasycené tuky, stejné tuky, které najdeme v blahodárném olivovém oleji. Tuk v másle tlumí růst patogenů a díky kyselině laurové je tato funkce ještě více umocněna. Přítomné glykolipidy se vyznačují antiinfekčními účinky. Opět však upozorním, všeho moc škodí, tudíž pokud máslo, tak opravdu na čerstvé kvalitní pečivo, které doplníme o zeleninu. Nemíchejme jej s rybičkami, masem, které zpracováváme v pomazánku, nestavějme na něm bábovky a koláče, dokonce i bramborová kaše se smetanou a máslem, má se zdravou stravou pramálo společného. Všechny koncentrované potraviny je třeba konzumovat v co nejpřirozenějším stavu, doplněné jen o to nejnutnější.

Přepuštěné máslo ghí

Jedná se o máslo, podložené ověřenou tisíciletou tradicí, kdy speciální technikou oddělujeme tuk od pevných mléčných částic. Tato metoda může znít více než složitě, nicméně ona příprava je natolik snadná, že si ghí bez obav vyzkoušejme uchystat i doma. Vyjde nás totiž podstatně levněji, než kdybychom jej pravidelně kupovali.

Ajurvedská medicína věří, že ghí posiluje ojas, zdroj životní energie, jež je základem imunity, tělesné i duševní pohody. Dle staré indické filozofie podporuje zdravé proudění veškerých tekutin těla, neboť je samo energií, kterou smí propůjčit naší podstatě. Dále se považuje za výborný posilující prostředek nervové soustavy, ale také naší, kolikrát unavené a vyčerpané mysli. Svými jedinečnými účinky posiluje trávicí oheň, čímž podporuje vstřebávání výživných látek a zvyšuje tak nutriční hodnotu potravin. Jogínská dietetika pak ghí vnímá jako jednu z nejefektivnějších konzervačních látek potravin i léčiv. To, čím je pro Itálii olivový olej, je pak pro Indii právě Ghí, kterému čím dál víc holdují i evropské národy, jako jsou třeba gurmánští Francouzi. Dokonce i český knedlíkový národ přichází Ghí pomalu na chuť. Ta je jemná, oříšková a v kombinaci s kterýmkoli kořením, sladkým, slaným či pikantním, jednoduše úžasná.

Přepuštěné máslo Ghí

Čím je ghí vlastně tak úžasné?

Tím, že postrádá všechny pevné mléčné části, můžeme jej používat také tam, kde je zapotřebí vyšší teploty. Jeho bod zakouření je v porovnání s běžně užívanými oleji mnohem vyšší. Jen pro zajímavost, olivový olej, záleží samozřejmě na druhu, snese teplotu v rozmezí 110 – 190 °C, slunečnicový, stejně jako lněný pak vykazuje totožnou hodnotu. Bod zakouření másla ghí spadá do kategorie 250 °C, což znamená, že zůstává mnohem déle stabilní a pokud s ním pracujeme rozumně, lze si na něm čas od času něco opéci či usmažit. Tento technologický postup však využívejme skutečně svátečně. Další výhodou bude i fakt, že ghí, na rozdíl od klasického másla, nežlukne. Výborné jsou jeho konzervační vlastnosti, neboť je konzervováno pouze sebou, nic víc k jeho dokonalosti netřeba.

Výroba Ghí

Čisté přírodní máslo vaříme na mírném ohni 10-20 minut, dokud se na povrchu neutvoří jemná průsvitná vrstva. Tuto krustu odstraňme a zbývající zlatavou tekutinu oddělme do sklenice. Dbejme na to, abychom nepřibrali bílé usazeniny, které se vysrážely u dna. Tím, že je velmi stabilní, jej netřeba uchovávat v lednici, dle některých zdrojů vykazuje mnohem vyšších léčebných účinků, je-li ponecháno v pokojové teplotě. Hojivé vlastnosti ghí jsou podmíněny časem, to znamená, čím déle je skladováno, tím blahodárnější pak je. Zraje tedy jako víno…

Použití ghí

Jsme-li zvyklí používat oleje a máslo, to vše může ghí docela dobře nahradit. Naučme se jej vkládat do sladkých obilných kaší, které nabydou oříškové chuti. Ghí také zjemňuje, lze být tedy použito do nejrůznějších zeleninových pomazánek, sladkých moučníků, jako kvalitní základ dušených zeleninových směsí, dále k pečení, smažení (opět, prosím, výjimečně), jemnému opékání. V Indii se ghí roztírá na nejrůznější obilné placky, které lákavě voní, aby se pak jako božská mana, rozplývaly na jazyku.

Zdroj: V článku jsou použity informace z knihy Jonnyho Bowdena 150 nejzdravějších potravin na světě