Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V doplňcích stravy se můžeme v poslední době setkat také přírodní látkou pojmenovanou jako genistein. Indukuje buněčnou diferenciaci v tkáňové kultuře. Je to látka přirozeně se vyskytující v přírodě a je řazena do skupiny isoflavonů. Isoflavony patří do skupiny fytoestrogenů. Výrazně se vyskytují například v květech červeného jetele nebo v plodech sóji. Fytoestrogeny jsou strukturálně podobné ženským pohlavním hormonům estrogenům. Příznivci přírodní medicíny je užívají jako alternativu k chemickým lékům obsahujícím syntetické estrogeny.
Bylo zaznamenáno, že ženy v asijských zemích, zejména v Japonsku, méně trpí horkými návaly než stejně staré ženy v Evropě nebo Severní Americe. Vysvětlováno to bývá tak, že asijská strava je bohatá na fytoestrogeny. Rovněž výskyt některých nemocí, které mají souvislost s hladinou estrogenů v organismu (kardiovaskulární choroby, osteoporóza, karcinom prsu), je nižší v populacích se stravou bohatou na fytoestrogeny.
Genistein definován odborníky jako fytoestrogen, který má selektivní vlastnosti modulátoru estrogenového receptoru. V klinických studiích byl zkoumán jako alternativa ke klasické hormonální terapii, která pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním u žen po menopauze.
Podle některých zdrojů rovněž přispívá ke správnému napětí pokožky, normálnímu růstu vlasů a optimální hladině cholesterolu. Genistein je obsažen v tofu, čočce, sójových bobech, cizrně, fazolích nebo kudzu.
Poprvé byl izolován v roce 1896 z kručinky barvířské (Genista tinctoria). Je to žlutě kvetoucí, vytrvalá, keřovitá, planě rostoucí rostlina z okrajů lesů a křovinatých strání. Byť je genistein znám již tak dlouho, koncem minulého století vědci zjistili, že tato látka má potenciál působit jako látka působící proti nádorům. K tomu by mělo přispívat její antiangiogenní působení. To znamená, že potlačuje tvorbu nových cév v nádoru, současně ale dochází i ke změnám již vytvořených cév. Pak k nádoru pak lépe pronikají léky, dochází ke zpomalení či zastavení jeho růstu.
A to ještě není všechno-měl by pomáhat v případě parazitárních infekcí, působí kardioprotektivně a jako antioxidant. Jeho antiparazitární působení posiluje i fakt, že je jednou z obsahových látek rostliny Flemingia vestita (český název neexistuje), která je tradičně používána v Asii jako anthelmintikum. Antioxidanty jsou látky, které působí proti škodlivému vlivu negativních volných radikálů v našem okolí.
Některá biotechnologická odvětví ve Spojených státech, Japonsku a Austrálii ze zmíněných důvodů vyrábějí genistein jako přírodní látku ve formě doplňků stravy.