Doba jedová – Fakta o Gardasilu (Silgardu) a Cervarixu

cm doba jedova

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Manažeři z firmy Merck, podporovaní ve svém úsilí mnoha lékaři, se snaží přesvědčit matky, aby daly své dcery očkovat vakcínou proti lidskému papiloma víru (HPV) nazvanou Gardasil/Silgard. Reklamy na tuto vakcínu se šíří v časopisech i na billboardech. Je inzerována, jako vakcína, která ochrání dívky ve věku 9-15 let a mladé ženy ve věku 16-26 let před vznikem rakoviny děložního čípku a bradavicemi na pohlavním ústrojí (condylomata accuminata).

Tetravalentní vakcína Gardasil/Silgard obsahuje neinfekční vírové částice čtyř hlavních typů HPV. Typy 16 a 18 jsou označovány za původce 70% předrakovinových lézí a zhoubných nádorů čípku, typy 6 a 11 za nejčastější původce vzniku kondylomat. V nabídce je rovněž vakcína firmy GSK (GlaxoSmithKlein) Cervarix, která obsahuje pouze dva typy HPV – 16 a 18. Protože se jedná prakticky o jediný typ očkování, který nabízí ochranu před rakovinou, vyvolávají tyto vakcíny veliký zájem lékařů i široké veřejnosti, zejména matek dospívajících dívek.

Postlicenční testování Gardasilu v Nepálu a Indii u mladých dívek

Přestože před zavedením Gardasilu nikdo nezkoumal účinky této vakcíny u dívek mladších než 16 let, je tato vakcína doporučovaná dívkám od 9 let. Studie s očkováním větší skupiny mladých dívek ve věku 12 – 16 let pochází z Nepálu. Výzkumníci dostali od firmy Merck 3 300 ampulí Gardasilu, kterými v roce 2008 očkovali v doporučovaných třech dávkách 1 096 školaček ze 17 středních škol v Káthmándu. Školačky snášely očkování dobře a vyskytlo se u nich pouze zarudnutí a otoky v místě vpichu. V této studii nejsou uvedené žádné nežádoucí účinky.

Velký klinický test s Gardasilem probíhal v Indii, který sponzorovaly obě firmy – Merck i GSK. Vakcína byla testována u souboru 32 000 dívek ve věku 10-14 let ve státech Andrapradéš a Gudžarát. Protože po očkování Gardasilem zemřely čtyři dívky a 120 dalších trpí vážnými zdravotními potížemi – bolestí hlavy, poškozením žaludku, epilepsií a předčasným přechodem, rozhodla se dubnu 2010 vláda Indie podle doporučení Indického výboru pro lékařský výzkum zakázat pokračování klinických testů s Gardasilem ve své zemi (www.politicolnews.com/india-halts-gardasil-vaccine).

Na světlo se tak dostává fakt, že děti a mládež v Indii slouží velmi často jako subjekty různých studií k testování vakcín nebo léků. Farmaceutické koncerny porušují nejenom zásady lékařské etiky, ale i lidská práva a práva dítěte. 

Ukázka z knihy Doba jedová, kterou naleznete v naší nabídce Knih o zdraví.