Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Echinacea – Třapatka purpurová, je původem ze severní Ameriky. Původní obyvatelé Ameriky používali tuto léčivou rostlinu proti nejrůznějším virovým onemocněním a zánětům a především k celkovému posílení imunity.
Název byliny má původ v řeckém slově „echinos“ neboli ježek a to díky šiškovitému tvaru květu s bodlinami. Echinacea je považována za druh sedmikrásky a její světlefialový květ na konci dlouhého stonku, pro který byla nazývána “ indiánská šiška “ byl využíván k medicínským účelům již před 200 lety.
I v dnešní době je Echinacea hojně užívána pro její významné účinky. Ničí bakterie a viry, zmírňuje alergie a nevídaně posiluje náš imunitní systém. Její užívání je vhodné především jako prevence v období chřipkových epidemií, ale i při léčbě běžných nachlazení a chřipkách. Významně ovlivňuje lymfatický systém a otok uzlin v souvislosti s infekcí a posiluje přirozenou imunitu.
Z rostliny se získávají silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny – palmitová a linolová, fenolické látky / kys. kávová, echinaakosid / a polysacharidy.
V dnešní době se Echinacea stala velmi oblíbeným a žádaným přírodním produktem a její účinky byly prověřeny mnoha uživateli. V praxi jsou používány extrakty ze suchých kořenů a nati nebo šťáva lisovaná z čerstvé nati, zpracované do formy sirupů, kapek či šťáv, kde však bývá koncentrace účinné látky výrazně nižší.
V současnosti se začala Echinacea zpracovávat i do formy kapslí, což dává možnost pohodlnějšího a snazšího užívání. Účinnost kapslové formy Echinacei přitom zůstala nezměněna a díky vysokému obsahu Echinacei v každé kapsli (10x a vyšší než např. v kapkách) jsou kapsle ideální formou užívání. Navíc kapsle neobsahují alkohol a nevyvolávají nepříjemné pocity v ústech při použití kapek a účinná látka se dostává přímo do trávicího traktu, což výrazně zlepšuje rychlost vstřebávání a tím značně zvyšuje působení na organismus.
Echinacea je tedy nejen překrásnou ozdobou našich zahrad, ale zároveň účinným „pomocníkem“ udržujícím zdraví a především stimulujícím náš imunitní systém.