Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) je druh rostlin patřící do čeledi dřišťálovité (Berberidaceae). Je to až tři metry vysoký, opadavý keř. Jeho kůra má bělavě zelenou barvu. Má trny a jeho listy mají eliptický tvar. Květy jsou zlatožluté, šestičetné, intenzivně aromatické. Plodem jsou bobule protáhlého, elipsoidního tvaru asi 1 cm dlouhé, karmínově červené a lesklé. Tyto bobule mají kyselou chuť. Semena jsou mírně zploštělá, hnědá.
Dřišťál používali jako léčivou rostlinu již staří Řekové. Šťávu z jeho plodů doporučoval i legendární alchymista, astrolog a lékař Paracelsus (žil v letech 1493 až 1541). Z účinných složek obsahuje alkaloidy (zejména erberin, oxyacantin a berbamin). Tyto látky by se měly vyskytovat zejména v kůře. Vedle zmíněných alkaloidů jsou v dřišťálu přítomny třísloviny, pryskyřice, silice, cukr, škrob, pektosa, flavonové sloučeniny a v plodech dále četné kyseliny (nejvíce kyselina jablečná, citronová a vinná) a významné množství vitaminu C (zejména v plodech) a K.
Někteří odborníci uváději, že jeden z alkaloidů, berberin, vykazuje silné působení na celou řadu mikroorganismů, jako jsou např. stafylokoky, streptokoky, původce průjmových onemocnění (např. salmonela), úplavice), infekcí močových cest (Escherichia coli) a na další mikroorganismy způsobující infekční onemocnění.
Je třeba zdůraznit, pokud se týče doplňků stravy, je třeba užívat berberin obsažený pouze v doplňcích stravy, nikoliv podomácky připravený. Hlavně je se třeba vyvarovat právě v našich podmínkách rostoucího dřišťálu obecného (a samozřejmě i dalších rostlin). Alkaloidy patří k organickým sloučeninám, které mají z hlediska farmakologie silné fyziologické účinky a jejich uživání v samoléčitelství formou domácky připravených přípravků by bylo nezodpovědné. Naproti tomu ve vyráběných doplňcích stravy je výrobcem garantováno množství zdraví prospěšné, nikoliv množství zdraví nebezpečné. O to více je zajímavé, pokud se takový alkaloid objeví v nabídce doplňků stravy či léčebné kosmetiky.
Tyto alkaloidy v malém množství nevyvolávají příznaky otravy, ale v množství větším dráždí nervový systém, mohou způsobit ochrnutí dýchacích center a tedy i smrt. Jako léčivá rostlinná droga se v přírodním léčitelství sbíraly zralé plody, kůra (zejména z kořenů) nebo list.
Z těchto rostlinných drog léčitelé připravovaly tinkturu či odvar, které používaly při žlučníkových zánětech, jaterních poruchách, k utlumení děložního krvácení, ke snížení krevního tlaku nebo jako prostředek žlučopudný a močopudný. Byl používán i k utlumení bolestivé menstruace. V minulosti byl součástí léků na krvácející hemoroidy a při gynekologických problémech. Rovněž působí protizánětlivě.
Na závěr bych opět ještě jednou upozornil, že dřišťál obecný je léčivou rostlinou působící velmi razantně a ve větších dávkách i toxicky (což platí i pro bobule!). Užívat by jej v žádném případě neměly děti a těhotné a kojící ženy. Jeho užívání by mělo být jednoznačně nejprve konzultováno s lékařem, ale i tak je třeba zdůraznit, že pokud by se během užívání dřišťálu objevily jakékoliv nežádoucí účinky, jako např. nevolnost, zvracení nebo průjem, je třeba dávkování snížit nebo léčbu zcela ukončit.