Domácí lékař v péči o nohy

cm nohy1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Že by se zuby měly čistit nejméně jednou denně, nejlépe ovšem po každém jídle, to dnes ví každé malé dítě. O pravidelných návštěvách zubního lékaře ani nemluvě. Proč si tedy to samé nemyslíme o svých nohách, které nás od rána do večera nosí? Proč je zvláště v zimních měsících necháváme celé dny potit v pevných botách a pak jim často ani nedopřejeme pořádné ošetření a koupel? A proč jsou u nás otázky týkající se péče o nohy pořád tak trošku v pozadí zájmu? Samozřejmě, že je to proto, že jsou nám nepříjemné. Týkají se přece především plísní, pocení a zápachu nohou. Ale vyrovnat se s nimi musíme. Pomoci nám mohou běžně dostupné přípravky, které jsou volně prodejné.

Plísňová onemocnění se snadněji uchytí na rozpraskané a zrohovatělé kůži, tedy na nohou, o které se nepečuje. Plíseň se pak projeví prasklinami mezi prsty, svěděním a bolestivostí, a pokud se neřeší, přechází i na nehty, které ztloustnou a zbytní. To už je závažné stádium, na které běžně dostupné spreje s antimykotickým účinkem nestačí. Nezbude vám, než navštívit lékaře. Hlavním zdrojem výskytu plísňových onemocnění jsou přitom veřejné prostory, jako jsou sprchy, bazény či sauny, ale k jejich přenosu může dojít například i prostřednictvím půjčených přezůvek. Vyvarujte se tedy používání cizí obuvi a při návštěvě veřejného bazénu či sprch používejte vhodné přezutí.

Prevence spočívá i v uvědomění si, že hygiena není jen o mytí nohou. Měli bychom pravidelně odstraňovat zrohovatělou kůži a dopřát nohám zvláčňující balzámy, například s arnikou, měsíčkem a kostivalem. Pokud někdo chce dobře pečovat o své nohy a chránit se proti plísňovým onemocněním, měl by také denně používat deodorant na nohy. Pokud se totiž nohy celý den potí, vytváří se v botách vlhká zapářka. To je to nejlepší pro množení bakterií rozkládajících pot (který sám o sobě nepáchne) a vzniká onen nepříjemný zápach nohou. Současně je to ideální prostředí pro vznik různých plísní. Proto opravdu nestačí jen mýdlo a voda, ale na řadu by měly přijít přípravky s antimykotickými přísadami. Podobné ošetření pak logicky potřebují i naše botky, proto se doporučuje je alespoň každé dva týdny vystříkat dezinfekčním a dezodoračním přípravkem.

Pokud se vám nohy nadměrně potí, dá se tomu zabránit přípravky obsahujícími adstringentní látky. Mezi bylinné přípravky například patří šalvěj, řepík nebo dubová kůra. Jsou to látky stahující póry, ústí potních kanálků a omezující tak vylučování potu. Moderní přípravky už dokonce obsahují i látky neutralizující pach. Takovým sprejem je možné postříkat nohy či ponožky, zápach se zneutralizuje a okamžitě zmizí. Co víc si přát? Vynikajícími výrobky jsou produkty dlouholetého českého výrobce firmy Chemek laboratoře spol. s.r.o., specializujícího se především na přípravky na péči o nohy.

Kterým deodorantem především nohy ošetřit? Z řady TOP GOLD na prevenci plísně a zápachu je vhodné využít deodorant s měsíčkem a šalvějí a Tea Tree Oil. Deodorant s arnikou a Tea Tree Oil obsahuje více látek, jako je např. dubová kůra, která má stahující účinky na potní kanálky. To, co je na nohou, se přenáší i do obutí. Proto ponožky, punčochy a především obuv doporučujeme pravidelně vystříkat TOP GOLD deodoračním antimikrobiálním sprejem do obuvi. Pomůže i pro odstranění tak typického a nepříjemného zápachu obuvi. Nenechte své nohy strádat a okolí trápit zápachem Vašich nohou a bot. Jednoduše vše postříkat příslušným sprejem a jste v pohodě.

Přípravky Deodorant s měsíčkem, šalvějí a tea tree oil, Deodorant s arnikou a tea tree oil (na nohy) a Deodorační antimikrobiální sprej do obuvi naleznete v naší nabídce.