Dodržujte hygienu – zejména tu duševní

relaxace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Aktuální opatření z důvodu pandemie koronaviru se dotýkají každého z nás. Někoho méně, někoho více, ale esence strachu dopadá na všechny. Právě proto je v tomto období potřeba dodržovat nejen klasická hygienická opatření, ale dbát také o naši duševní hygienu.

Zde jsou pravidla, která nám v tom mohou pomoci:

Nepřehánějte to s informacemi

Samozřejmě je nutné sledovat nová opatření a mít všeobecně přehled, ale pokud vám budou doma celý den běžet zprávy z rádia i televize, věřte, že vám to na duši moc klidu nepřidá. Přísun informací si rozumně dávkujte.

Tady a teď

Motto  – chcete-li Boha rozesmát, řekněte mu své plány, platí nyní dvojnásob. Příliš neplánujte a přistupujte k řešení věcí krok za krokem. Nenechte se také strhnout katastrofickými scénáři, buďte praktičtí a věřte v dobré konce.

Humor je lék

Neztrácejte ani v těchto komplikovaných chvílích humor. Smích je léčivý a udělá dobře i na duši. Hrajte s dětmi hry, koukněte se na oblíbenou komedii, zpívejte si, prostě se nenechte pohltit špatnou náladou.

Nezapomínejte na pohyb

I doma se dá fajnově zacvičit. Youtube se jen hemží různými online lekcemi, najděte si tu svou oblíbenou a užijte si ji. Zdravotní procházka do přírody vám také udělá dobře. Blbněte s dětmi, zkuste si zahrát na schovávanou, pohybu se zkrátka určitě nevzdávejte.

Buďte hodní na druhé, ale především na sebe

Každý den si dopřejte něco, co máte rádi. Nějakou chvilku jen pro sebe. Ať už to bude meditace, poslech oblíbené hudby, další díl seriálu, dvě hodinky s knihou  – prostě cokoliv, udělejte to pro sebe. Zkuste být laskaví i na své nejbližší, byť je to někdy náročnější (kombinace práce, povinností a nevydováděných dětí spolu s podrážděným manželem na homeoffice, dá zabrat každému).

Zkuste si načrtnout program dne

Drobný režim je nápomocný pro všechny. Nebojte se i povinnosti kolem domácnosti převelet na další členy rodiny, rozvrhněte dětem práci do školy, vyčleňte si čas jen pro sebe. Bez alespoň rámcového režimu by se snadno mohlo stát, že den uplyne, ani nevíte jak.

Využijte technologií pro setkání s rodinou a přáteli

Člověk je tvor společenský a tak je jasné, nám rodina a přátelé chybí. Buďme s nimi v kontaktu přes telefony a další technologie. Nedovolte izolaci, aby se překulila i do emocionální roviny. Pečujte zejména o pravidelný kontakt se staršími členy rodiny, kteří mohou být ze situace zmatení, často jsou uzavření v izolaci. Pravidelné online zdravice jsou pro ně velmi důležité. Buďte jim oporou.

Vsaďte na přírodu

Zdravotní procházky do přírody můžete doplnit také přírodními doplňky stravy. Například těmi, které obsahují bylinku kozlík lékařský, ta přispívá k duševnímu zdraví a relaxaci, či sáhněte po přípravku s heřmánkem pravým, který pozitivně ovlivňuje duševní zdraví i naši náladu. Zapomenout nesmíme ani na vitaminy B6 (ten přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání) a B1, který podporuje normální psychickou činnost.