Dobře mysli s dobromyslí!

cm oregano

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Název této bylinky zní možná poněkud starodávně, ve skutečnosti se však jedná o hojně používané oregano. Víte, co všechno dokáže? My ano!

K dobromysli se váže dlouhá tradice, která se váže ke svatému Jánu. Právě v tento den ji ženy chodily sbírat. Její snítky měly ochraňovat lidi i zvířata během roku a všem přinášet radost a čistou mysl. Už samotný název „oregano“ je odvozen z řeckého výrazu „oros ganos“ neboli radost z hor.

Přestože v České republice známe a pěstujeme jediný druh oregana, ve světě (zejména na Blízkém východě a ve Středozemí) je známo na dvacet druhů oregana! Tato bylinka je poměrně vděčná, co se pěstování týče. Vyhovovat jí bude záhon na zahrádce, ale i květináč v bytě. Jedná se navíc o rostlinku trvalku, tudíž je schopna vydržet spolehlivě několik let. Sklizeň nastává obvykle dvakrát v roce, když je nať v plném květu, a suší se nejlépe zavěšená ve snítkách tak, aby k ní šel vzduch a zároveň byla ve stínu. Kytička oregana vypadá krásně a voní přímo kouzelně.

Co všechno umí?

V kuchyni – zejména v té italské – má dobromysl své čestné a nenahraditelné místo. Bez ní se neobejde žádná dobrá pizza, těstoviny i nejrůznější masové pokrmy. Bývá také nedílnou součástí oblíbeného provensálského koření. Italové na tuto bylinu nedají dopustit. Nejen, že každý pokrm provoní a dodá mu specifickou chuť, ale navíc podporuje trávení i činnost slinivky!

  • Osvědčila se i jako blahodárný pomocník při průjmech
  • přidává se do koupelí i horké vody k inhalacím při onemocnění dýchacích cest
  • kloktadlo z dobromysle prospívá při zánětech dutiny ústní
  • inhalace dokáže tlumit projevy migrény

Ani její název není zcestný. Dobromysl skutečně dokáže zlepšit náladu, funguje jako lehké antidepresivum. Bylinka do podzimních plískanic jako dělaná, co říkáte? Pokud máte pocit, že jste sklíčení víc, než je nutné, a že se o vás pokouší nachlazení, vyzkoušejte lázeň z oregana.

K její přípravě budete potřebovat:

  • tři polévkové lžíce čerstvých lístků dobromysli (případně dvě lžíce sušené) + 0,5 l horké vody.

Vodou dobromysl spaříme, necháme 15 minut vylouhovat a nálev přilijeme do teplé lázně. Podle libosti můžeme přidat také meduňku nebo jinou bylinku, která nám pomůže k relaxaci.

Víte, že…

… v léčivou sílu dobromysli věřili už lidé ve středověku? Naši předkové přidávali snítku dobromysli pod polštář pro lepší spaní, do jídla těžce pracujícím lidem, aby je nepřešla chuť k dílu, a dokonce prý pomáhala proti malomocenství.