Divy s diviznou!

cm divizna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nepříjemné virózy, chřipka nebo angína nás může zaskočit kdykoli během roku. Naštěstí existují přírodní pomocníci, kteří přispěchají na pomoc, kdykoli pocítíme, že nám problém „sedl na průdušky“. Divizna velkokvětá je na kašel a průduškové problémy mistr.

Tato léčivka je známá už od starověku a už tenkrát ji hojně využívali při léčbě průduškových a plicních potíží. Ideálním měsícem ke sběru květů je červenec a srpen. Sbíráme zásadně kvalitní, suché květy bez kalichu a snažíme se je nepomačkat. Pomalé sušení jim příliš nesvědčí, klidně je nechte vysušit na slunci nebo v troubě při teplotě 60 stupňů.

Co divizna umí

  • Uvolňuje hleny, čímž bezvadně čistí dýchací cesty a ulevuje od nepříjemného kašle, při kterém si nemocný není schopen odkašlat.
  • Ulevuje od chrapotu a pomáhá mu předcházet, proto ji ocení zejména lidé z hudební profese, ale také učitelé a lidé z profesí, kde je stabilní hlas více než žádoucí.
  • Zmírňuje dráždění dýchacích cest, tlumí i suchý, neproduktivní dráždivý kašel.

Z toho důvodu bývá sušená divizna velkokvětá často součástí průduškových směsí. Využít lze ale také čerstvé listy. Pokud vás trápí revma nebo svalové bolesti, využijte čerstvých listů divizny jako obkladu na postižená místa. Čerstvé listy poslouží také jako podpůrný prostředek na hojení ran, uleví od otoků i vředů. Zejména v dřívějších dobách sloužil sušený květ divizny i ke šňupání – uvolňoval zahleněný nos.

Divizna a detoxikace

Divizna velkokvětá má v lidovém léčitelství skutečně široké využití. Jejích účinků s radostí využívá také CIC metoda – řízená a kontrolovaná detoxikace organismu.

Jak diviznu využít

  • Na čaj: řezaný květ divizny (klidně i v bylinné směsi) zalijeme vroucí vodou, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat. Pijeme 2–3 šálky denně.
  • Na obklady: čerstvé listy divizny přiložíme na postižené místo (nikdy ne na otevřenou ránu) a necháme působit. Podle potřeby zopakujeme.
  • Tinktura: její užívání je snadné, nevyžaduje žádnou přípravu. Extrakt z divizny se obvykle pouze rozředí s vodou.

Tip proti kašli!

Kromě divizny napařujte obličej nad horkou vodou, do níž jste předtím nakapali 100% eukalyptový olej. Ten ředí hleny a přispívá k čištění a zvlhčení sliznic.