Divoký pomeranč (Pomerančovník hořký, Citrus aurantium)

cm pomeranc

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pomerančovník hořký (Citrus aurantium,) je také známý pod jménem bigaradie. Má bílé květy a oranžové plody. Je původní formou našeho dobře známého pomeranče a roste divoce v přírodě. Je také známý pod názvy divoký pomeranč nebo Bitter orange. Rovněž je znám jako léčivá látka z tradiční čínské medicíny pod názvem Zhi Shi. Patří do čeledi routovité – Rutaceae.

Účinky a využití pomerančovníku

Z pomerančovníku jsou využívány listy, výhonky, květy a slupky (oplodí) plodů. Z listů, výhonků i ze slupek se destilují silice, které mou být zpracovány v lihovou tinkturu.

Oplodí obsahuje synefrin. Tato látka je strukturálně blízká adrenalinu a efedrinu, má řadu účinků na lidský organismus, působí centrálně. Na rozdíl od efedrinu nemá jeho nežádoucí účinky. Synefrin působí selektivně, efedrin, na rozdíl od něho, je neselektivní, tj. působí na všechny tkáně, včetně tukových tkání a srdce se stejnou účinností a způsobuje tím nežádoucí vedlejší účinky. Například, zatímco vyšší dávky některých doplňků obsahujících efedrin způsobují nežádoucí vedlejší účinky, jako zvýšený krevní tlak nebo bušení srdce, vyšší dávky synefrinu žádné takové obtíže nezpůsobují. Synefrin se tudíž používá především k odbourávání tuků, snižování hmotnosti a energizaci organizmu.

Díky obsahu synefrinu se oplodí divokého pomeranče dá užívat jako doplněk celkové léčby u zvýšeného metabolismu lipidů nebo ke kontrole tělesné hmotnosti. Dále může pomoci k lepšímu uklidnění, relaxaci nebo spánku. Některé zdroje dále uvádějí, že pomerančovník divoký se používá také při křečích hladkého svalstva, které uvolňuje. Rovněž podporuje trávení i chuť k jídlu.

Čaj z pomerančovníku divokého se v přírodní medicíně používá k detoxikaci a posílení celého organismu. Je rovněž vhodný při nachlazení, chřipkách, horečkách, na lepší pocení a odkašlávání.

Při zevní aplikaci v přírodních kosmetických přípravcích přispívá k lepší regeneraci pokožky.