Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Zhruba před týdnem jsem ve volné přírodě narazila na místo, kde rostly divizny, pěkně jedna za druhou. Člověk šel a sbíral, aby již po chvíli měl plný košík. O kousek dál rostl statný, silný morušovník s tmavými, lahodnými plody. Už jste je někdy zkusili? Jsou výtečné. Moruše se z naší přírody vytrácí, přitom, jedná se o dar naplněný vitamínem C, železem, vápníkem, hořčíkem a draslíkem. V tmavě zbarvených plodech nacházíme také resveratrol, významný přírodní antioxidant, který je nápomocen při onkologické léčbě. A tak jsem si domů, kromě jitrocele kopinatého, třezalky tečkované, řepíku lékařského, který nyní rovněž žene do květu, voňavé lípy, zbytků posledního černého bezu, přinesla taktéž misku moruší.
Divizna je dvouletou, statnou bylinou, která v prvním roce života vytváří huňatou růžici přízemních chlupatých listů. Druhý rok pak vyhání květonosnou lodyhu, až dva metry vysokou. Proto, sbíráme-li diviznu, mnohdy natahujeme ruce k samotnému nebi. Jasně žluté květy jsou hroznovitě uspořádány, v průměru mívají 4-5 centimetrů. Rostlina kvete od června do září. Plodem je tobolka s velkým počtem drobných hnědých semen. Divizna velkokvětá je blízce příbuzná s diviznou sápovitou, liší se pouze horními listy. Kromě těchto dvou druhů existuje ještě divizna malokvětá či divizna černá, v léčivých účincích si jsou velmi podobné.
Výskyt a sběr
Divizna roste především ve střední a jižní Evropě a zasahuje až do Přední Asie. Vyhledává slunná, sušší stanoviště, takže ji najdeme na jižních kamenitých stráních, suchých pasekách a pastvinách, v opuštěných lomech. Pro sběr květů vybíráme suché, slunné dny, spíše v odpoledních hodinách. Postupně, jak rozkvétají, sbíráme samotné koruny květů, bez kalichu. Jednotlivé květy kvetou jen jeden den. Ráno se rozvinou a již odpoledne opadávají. Opadané a opadávající kvítky nesbíráme, během sušení mívají tendence hnědnou, čímž přicházíme o řadu léčivých složek. Správně nasušená divizna si uchovává svou zlatou barvu, medovou vůni, slizovitý charakter.
Květy jsou velmi náchylné na pomačkání, pokud je tedy nasbíráme, snažíme se je co nejdříve usušit. Pokládáme je vedle sebe, ve slabé vrstvě, nejlépe na sušící pláty, které můžeme umístit na slunce, případně, vysušit umělým teplem kolem 40 °C maximálně. Z divizny lze posbírat také list, který trháme od června do září. Dříve se sbíral rovněž kořen, který se využíval k hojení ran. Kořen se nasušil, pomlel na prášek, ten se promíchal se včelím voskem, olejem. Takto se ráda flastrovala. Jinde zas kořen nakrájeli, svařili ve vodě s octem a tímto odvarem vyplachovali ústa, čímž předcházeli paradontóze.
Divizna v lidovém léčitelství
Divizna prý „divy zná“ činiti, neboť v rostlině obsažené cenné látky se vzájemně doplňují. Květ je nesmírně účinný při zánětlivých chorobách průdušek spojených s kašlem a při bronchiálním astmatu. Čaj z květu léčí poruchy činnosti sleziny a jater a reguluje menstruační cyklus, rovněž uvolňuje křeče a působí močopudně, prospívá při zánětu žaludku a střev. Močopudně působí i kořen, který byl, jak jsem se zmínila o kousek výše, spíše ceněn v domě minulých. Naklepané listy divizny slouží jako obklad při otocích a vředech, zejména bércových.
Pozor si dejme na semena divizny, která, dle výzkumů, mají omamné účinky a pravděpodobně přispívají ke vzniku Parkinsonovy choroby.
Recept na diviznový olej
1 sklenice čerstvých květů
kvalitní olej dle potřeby
lze použít mandlový, olivový či slunečnicový
Čerstvé květy vložíme do sklenice, doporučuji nechat půl dne zavadnout. Poté je zalijeme olejem a 14 dní macerujeme na přímém slunci. Následně olej přecedíme, uschováme v lahvičce. Užíváme při neuralgiích, revmatismu, vředech, otocích a ke zmírnění bolesti od křečových žil.
Tinktura z divizny
Tinktury platí za jeden z nejefektivnějších způsobů, jak bylinky zpracovat. Pro přípravu kvalitní tinktury je velmi důležité, použít co nejčerstvější květ. Postačí zhruba 20 květů, pro aromatizaci můžeme přidat hřebíček vonný, zhruba 10 kusů. Vše zalijeme půl litrem 40% vodky, dobře uzavřeme, necháme 6 týdnů louhovat. Po uplynutí této doby scedíme a uskladníme. Při nachlazení používáme 3 x denně 15-20 kapek. Pokud nesneseme alkohol, tinkturu kapeme do horkého čaje. Následně vypijeme.
Plicní čaj
Ze směsi natě truskavce, konopice, plodu fenyklu, natě kopřivy, natě máty peprné, lišejníku islandského, květu divizny, natě tužebníku, listu šalvěje uchystáme směs ve stejném poměru.
Nálev vylepšuje stav plic a vhodně doplňuje léčbu při plicních chorobách, urychluje hojení, zvyšuje kapacitu plic. Působí hojivě na plicní výstelku, tlumí kašel.
Čaj k usnadnění vykašlávání
10 g květu divizny
1 špetka listu a květu podběle,
10 g květu slézu
5 g natě přesličky
Polovičku této směsi dáme do 250 ml vody, povaříme, scedíme a užíváme 5x denně 1 lžíci.
Divizna nyní kraluje létu, jste-li milovníky bylin, věřící v jejich léčivé vlastnosti, zkuste si ji zapsat na seznam darů, kterými zkrášlíte letošní zimní čaj.
V článku jsou použity informace z knih:
Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.
Hruška, Blahoslav. Jak se léčit rostlinami. VOLVOX GLOBATOR, 1996. str. 470 str. ISBN 80-7207-027-4.