Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides) je léčivá rostlina existující tak trochu ve stínu své známější příbuzné, divizny velkokvěté, s níž sdílí i většinu jejích příznivých vlastností. Patří do čeledi Scrophulariaceae – krtičníkovité.
Je to dvouletá rostlina, dorůstající výšky až 200 centimetrů. Lodyha je přímá a hustě porostlá listy. Její květy mají až zářivě žlutou barvu. Roste hojně po celé Evropě, i u nás. Dále roste na Kavkaze, v Turecku, v severním Íránu a na západní Sibiři. Jako rostlinná droga se používají květní koruny bez kalichu po odtržení od květního lůžka.
Z přírodních látek obsahuje slizy, saponiny, flavonoidy a karotenoidy (například krocetin). Díky obsaženým látkám nachází využití jako expectorans – jako látka podporující vykašlávání hlenů, které zkapalňuje a tím dochází k jejich jednoduššímu vykašlávání. Slizy pomáhají mírnit dráždění ke kašli také tím, že společně s vodou tvoří na sliznici dýchacích cest ochrannou vrstvu. Obsažené flavonoidy mají i protizánětlivé působení, což působí příznivě u zánětu dýchacích cest. Dá se použít i jako doplněk léčby u zánětu hrtanu, nosohltanu a horních cest dýchacích.
V minulosti byla používaná v léčitelství i při horečce, průjmech, bolestech břicha, ale také při různých kožních onemocněních, léčbě zranění, u bradavicí nebo také proti vypadávání vlasů. V některých případech se používá i ve veterinární medicíně – při kataru horních cest dýchacích u drobných zvířat. Má použití i v kosmetice – používá se v šampónech určených pro plavovlásky.
Zajímavé je, že v jihoamerické tradiční medicíně se používají i listy netypickým způsobem – rolují listy do cigaretových ruliček a používají je při bronchitidě a astmatu.
Na závěr lze uvést, že divizně byly vždy přisuzovány magické vlastnosti – keltští druidové ji používali jako vykuřovadlo, v Indii se zavěšuje nad okna nebo dveře, aby odháněla zlé démony a u nás se věřilo, že rostlina divizny posvěcená na svátek Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna) dokáže uchránit před blesky a démony.
V minulosti měla i praktické využití – stonek divizny ponořené do loje či pryskyřice sloužil jako pochodeň.