Divizna malokvětá (Verbascum thapsus)

verbascum thapsus 848692 960 720 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Divizna malokvětá (Verbascum thapsus) je méně známější příbuznou divizny velkokvěté ((Verbascum densiflorum), se kterou je často zaměňována. Bývá také zaměňována s diviznou sápovitou (Verbascum phlomoides).

Je to dvouletá bylina, která může dorůst až do výšky 90 centimetrů. Její žluté květy vyrůstají ve svazečcích. Lodyha je hustě šedobíle až nažloutle plstnatá. Listy jsou přisedlé a mělce vroubkované až celokrajné. Plodem je tobolka. Patří do čeledi Scrophulariaceae (krtičníkovité). Žluté barvivo z jejích květů používaly ženy již ve starověkém Římě k barvení vlasů.

Vyskytuje se v celé Evropě kromě Balkánu a nejsevernějších částí Evropy, dále v Asii a byla zavlečená i do Severní a Jižní Ameriky, Austrálie, na Nový Zéland, do východní a jižní Afriky a na Réunion. Z přírodních látek jsou účinné slizy, silice, flavonoidy, glykosidy a saponiny.

Jako rostlinná droga se z ní sbírá a suší květy, z kterých se připravuje nálev.  Její hlavní význam je při zmírňování kašle – nálev z květů ho pomáhá uvolňovat. Proto je používán v lidovém léčitelství jako doplněk celkové léčby kašle, bronchitidy či astmatu. Zde se výborně právě uplatňují obsažené saponiny a slizy.  Saponiny  usnadňují odkašlávání (umožňují lepší rozpouštění hlenů). Slizy vytvářejí na sliznici ochranný povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním a působí antisepticky. Dále působí močopudně a pomáhá i při zánětlivých procesech v horních cestách dýchacích.

Jako zajímavost lze uvést, že diviznu malokvětou s oblibou využívali také Indiáni, kteří kouř z ní používali k probuzení z mdlob.

V některých zemích se ze semen divizny malokvěté připravuje olej, který se používá ke zmírnění zánětů, poranění a bolesti uší. V lidovém léčitelství se olejem ze semen hojily omrzliny a popraskaná pokožka, vlnité listy v případě nutnosti sloužily jako obvaz.

Na závěr je velmi důležité upozornit, že semena divizny malokvěté jsou jedovatá!