Tajenky života – Dietou proti alergiím

cm tajenky zivota2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Alergie, především jejich enterální (střevní) forma, je pevnou součástí plísňových onemocnění. Zánět sliznice je téměř nezbytným předpokladem k plísňové invazi. Alergie jsou a budou obrovský problém civilizovaného světa. V jejich léčení děláme některé veliké chyby. Jedna z nich je, že je třeba s léčbou začít vždy od diety. Nikdy jsem neviděl skutečnou alergii bez spoluúčasti potravinové složky. Alergie jsou ovšem složitý problém a v této oblasti se otevírá pole překvapivým objevům. Zdá se, že při jejich léčbě, kromě diety, je třeba léčit i pozadí, terén, na který nasedají. To je ale téma pro některou další knihu, ovšem téma velmi nadějné.

 

Při tvorbě diety je mimo vynechání alergenů třeba myslet i na acidobazickou rovnováhu, protože některé alergie mají velmi dobré podmínky v překyseleném organismu. Třikrát denně zelenina, zeleninové saláty, polévky, šťávy, ale také zásadité bylinné čaje spolu s omezením živočišných bílkovin a pečiva, to je to pravé ořechové, co mohou alergici pro sebe, ale především pro děti udělat.

 

Neodolám, abych před receptářem neudělal ještě několik poznámek. Předně mnoha lidem pomůže, oprostí-li se od představy, že alergie způsobují výhradně kožní nebo respirační (dechové) záněty. Často se setkávám s alergickými záněty střev, ale i žlučníku nebo slinivky břišní. Tak zvané funkční nebo nervové poruchy funkce žlučníku bývají v drtivé většině alergiemi. Stejně tak pocit plného žaludku, špatně trávicího žaludku, kdy potrava leží v břiše dlouho po požití. Alergické záněty znemožňují slinivce břišní její práci. Těmito alergeny bývá nejen často opakované mléko a vejce, ale i sója, pšenice, kukuřice, droždí, ořechy, citrusové plody, brambory, rajská jablka, papriky, okurky. Málo se myslí na možnou alergii na žito, které je v podobě žitné mouky zpracováno v celozrnném chlebu. Tento chléb působí trávicí problémy. Že celozrnná strava nemusí být synonymem pro zdravou stravu, je patrné již z tohoto nálezu.

 

Ještě častějším problémem je pseudoalergie na fosfáty. Fosfáty jsou bohatě obsažené v ořechách, především lískových, které jsou častou součástí čokolád. Fosfáty se však používají i k ošetřování obilnin. V případě přecitlivělosti je pak vhodnější, aby lidé, ale hlavně neklidné hyperkinetické děti, jedli loupanou rýži a výrobky z jemné, vymílané mouky. Stejně tak je potřeba myslet na přecitlivělost vůči kyselině sírové jako součásti některých konzervačních postupů (ořechy, rozinky). Nezapomínáme na testování natrium phosphoricum a acidum sulfuricum. Již zmínka o neklidných dětech a alergii nám připomíná, že dalším projevem alergie je „mozková“ alergie, projevující se nespavostí, neklidem, depresemi, úzkostnými stavy, fobiemi a další širokou paletou psychických příznaků. Zvláště ve spojení s neurotickým působením plísní, což je ono tajemství naznačené na začátku. Spojení zdravotních problémů, které jsou, pokud stojí samy o sobě, téměř neškodné, dává ve svém výsledku neuvěřitelné obrazy nemocí Ty je třeba rozluštit.

 

Alergie se ale neštítí ani kloubů, ledvin, močového měchýře. Prakticky všechny orgány mohou reagovat na alergen nebo pseudoalergen. K samoléčbě mohu poradit, že stav alergiků zlepšuje akupresura meridiánů ledvin, žaludku, slinivky břišní, močového měchýře, ale i masáže reflexních zón těchto orgánů na noze. Velmi dobře působí poklepávání akupunkturního bodu KG6. Prstem 100x na tento bod klepeme.

 

 

Ukázka z knihy Tajenky života – kniha druhá.