Dětská kolika

cm miminko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dětskými kolikami trpí velká většina miminek. Nejhorším obdobím je čtvrtý až šestý týden života. Kolika se vyznačuje naříkavými výkřiky dítěte, které svírá pěstičky a přitahuje nožičky k bříšku. Bolesti bříška se obvykle vyskytují každé dvě až tři hodiny, obvykle patnáct minut po jídle. Maminky obvykle propadají panice a později i zoufalství. Protože robátko v tomto období dokáže proplakat dny i noci. Je tedy velmi důležité, aby se maminka uklidnila a pokud je to možné – odpočinula si.

Pár tipů na zklidnění dítěte:

  • POZOR NA POTRAVINY: Jestliže kojíte, nekonzumujte nadýmavé potraviny. Mezi ně patří luštěniny, čerstvé pečivo, perlivé vody, hroznové víno, zelí, cibule, česnek. Vynechejte také konzumaci mléčných výrobků. Protože výzkumy potvrdily, že kravská bílkovina způsobuje trávicí obtíže.
  • PO JÍDLE NECHÁVEJTE DÍTĚ VE SVISLÉ POLOZE OD-ŘÍHNOUT: Dítě při sání spolyká vzduch, který mu nafukuje bříško. Když si od-říhne, množství vzduchu se mnohem zmenší.
  • ZAVINUJTE DĚŤÁTKO: Zavinutí napodobuje tlak, který dítě zakoušelo v děloze. Důležité je, aby mělo pocit tepla a bezpečí. Pokud vidíte, že má dítě bolesti bříška, položte mu na něj v ručníku zabalený termofor.

Při kolice také pomáhá houpání, nošení bříškem dolů, kolébání, nošení v kapse na těle, procházka v kočárku, houpání na cvičebním balónu. Někdy pomáhá i klidná hudba či broukání.

MŮŽE POMOCI I AROMA-TERAPIE:
Levandulový či mandarinkový éterický olej může při aromatizaci vzduchu v místnosti dítě patřičně zklidnit. Dáváme ho do aroma-lampy – na tři lžíce vody kápneme dvě kapky éterického oleje, zapálíme svíčku a necháme pokoj dvacet pět minut provonět. Na etiketě lahvičky éterického oleje musí být vždy napsáno sto procentně přírodní. Není-li tam uvedeno nic nebo například devadesáti procentně přírodní, nikdy nekupujeme, protože zbylých pět procent je syntetických, tedy velmi dráždivých. Éterický olej z fenyklu je velmi vhodný pro masáže bříška. Musíme ho ale naředit: na dvě lžíce panenského rostlinného oleje (olivový, mandlový, sezamový) kápneme dvě kapky sto procentně přírodního éterického oleje z fenyklu. Dobře promícháme a můžeme začít s masáží bříška.

Kojící maminky by měly popíjet bylinkové čaje z kmínu, fenyklu či anýzu. Nejen, že podporují laktaci, ale zároveň zmírňují nadýmání u dětí. Útěchou pro rodiče může být fakt, že toto období obvykle po třech až čtyřech měsících pomine a spánkový režim dítěte se mírně upraví.