Detoxikace psychiky? Rozhodně ano!

cm stastny muz v obleku

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Detoxikace znamená očistu. Díky ní se tělo zbavuje škodlivých látek, které mohou být v organismu usazeny i dlouhé roky. Doprovodným efektem detoxikace je také celkové zlepšení zažívání, vypnutější a čistější pleť a leckdy i nějaké to shozené kilo. Víte ale, že detoxikace úžasně prospívá i lidské psychice?

Podle tradiční čínské medicíny se lidský organismus skládá z pěti okruhů – jater, sleziny, plic, ledvina srdce. Zvláštní kapitolu představuje mozek. Toxiny se mohou začít usazovat a škodit v kterémkoliv okruhu. Tak například nadměrná toxická zátěž jater může zhoršit projevy agresivity, zátěž ledvinového okruhu může zhoršit úzkost,…

Když se hroutí sídlo citu

Toxiny se velmi rády usazují také v mozku. Když například zatíží amygdalu (centrum limbického systému) nebo hippocampus (součást velkého mozku), je zle. Zatímco hippocampus mimo jiné zodpovídá za proces učení a zapamatování, amygdala je sídlem emocí a citů, a tudíž do značné míry ovlivňuje náš duševní život.

Řízenou detoxikací lze odhalit, kde přesně se toxická ložiska usadila a jak nám škodí. Na míru podaná detoxikační kúra pak vyburcuje organismus k tomu, aby začal toxiny z těla přirozenou cestou vypuzovat. To se děje v řádu týdnů, ale ne zřídkakdy i měsíců. Je to běh na dlouhou trať, který vyžaduje trpělivost a čas, ale za odměnu přináší neuvěřitelné výsledky a obrovské změny. Chceme-li se zbavit svých potíží opravdu od základů, nemůžeme očekávat zázraky na počkání.

Detoxikace psychiky není záležitost týdne!

Jen si představte, jak dlouho jsme schopni své tělo ignorovat, kolik jeho varovných signálů záměrně přehlížíme nebo je dočasně tlumíme užíváním léků…  A kolik z nás do svého života pravidelně každý den zařazuje třeba tak potřebnou duševní hygienu? My lidé jsme dostali do vínku dokonalou tělesnou schránku, která se pro nás však stala natolik samozřejmou, že jí nevěnujeme dostatečnou pozornost. Problémy, které se uvnitř nás třeba i dlouhé roky hromadí, dříve či později vyplují na povrch. A bylo by bláhové očekávat, že zmizí během několika dní, a navíc zcela nenápadně.

Důkladná detoxikace je dlouhodobý proces, během něhož prochází tělo i mysl mnohými změnami. Některé fáze mohou být nepříjemné, nikoli však nebezpečné. Vždy jsou signálem, že se náš organismus dává do pohybu a provádí kýžený generální úklid. Očista psychiky je jedním z klíčových bodů detoxikace a každý z nás, zvlášť pokud se necítí dobře, by si na ni měl vyhradit prostor a čas.

Detoxikace psychiky totiž dokáže:

  • zatočit s úzkostmi, panickými atakami, neurózami
  • snížit míru únavy a vyčerpání a vrátit životadárnou energii
  • vrátit nám hluboký a vydatný spánek, který tolik potřebujeme
  • oprášit naše skutečné já, naše ryzí povahové vlastnosti, utužit sebevědomí

No uznejte sami – nestojí to za zkoušku?

K řízené detoxikaci můžete přizvat také bylinné pomocníky. „Pocuchané nervy“ dokáže zklidnit meduňka, třezalka, chmel, kozlík lékařský, šišák bajkalský, mučenka, levandule a řada dalších. O těch ale až někdy příště…