Děti předškolního věku a imunitní systém

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V době, kdy se otevírají brány jeslí a mateřských škol, je největším problémem dětská imunita. Chladná rána, nové prostředí, odloučení dětí od maminčiny náruče – a tedy i určitá dávka stresu – to všechno, spolu s bakteriemi a viry, způsobuje častá onemocnění dětí.

Nejčastější je léčba antibiotiky. Když je opakovaná, nemá vždy ty nejlepší účinky. Děti mají oslabenou imunitu, objevují se různé alergické projevy.

Imunitní systém zabezpečuje odolnost organismu proti původcům infekčních onemocnění: virům, bakteriím, toxinům. Každý lidský organismus má systém imunitních buněk, které se v určitém čase zapojují do obranné činnosti. Při napadení lidského těla původci nemoci dochází k takzvané nespecifické imunitní reakci. Je stejná při každém ataku, jak viry, tak bakteriemi, nebo toxickými látkami. K projevům imunitní reakce patří i zvýšená teplota. Je důležitá pro aktivizaci bílých krvinek směrem k místu zánětu, kde dokážou pohlcovat mikroorganismy. Pokud teplota nedosáhne 38 °C a podáváme léky na její snížení, přesun bílých krvinek se zpomalí. Tím se nespecifická imunitní reakce blokuje. Zároveň se přeruší signál mezi slezinou a centrem termoregulace v mozku. Pro imunitní systém je slezina velmi důležitý orgán, poněvadž vysílá signál o přítomnosti mikrobů, kterých se organismus často dokáže zbavit.

Abychom předešli onemocněním dýchacích cest, virózám, zánětům sliznic, vedlejších nosních dutin a různým jiným komplikacím, volíme i alternativní formy prevence. Spolupráce společnosti Energy s mateřskými školami je toho důkazem.

Klub Energy v Liptovském Mikuláši už tradičně realizuje projekt “Zdravé dieťa”, jehož výsledky jsou výborné. Paní učitelky a děti v Mateřské škole Žirafka, se kterými spolupracuji už šestý rok, ho dokonale znají. Zejména když potom hodnotíme výsledky docházky. Jsou neuvěřitelné, docházka dětí je o více než 50 % lepší, když se používá. Jsem velmi ráda, že každý rok poznávám jiné děti, nové rodiče, jiné učitelky. Důležité je, že z těchto dětí i naším přičiněním rostou zdraví mladí lidé.