Děti a nachlazení

cm dite nachlazeni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V zimních měsících bývá nachlazení častější. Je to dáno proměnlivým počasím a častějším pobytem v uzavřených místnostech s větším počtem lidí. Malé děti jsou k nachlazení mnohem citlivější, protože nemají vytvořenou dostatečnou imunitu proti tak velkému počtu virů.

Typické příznaky nachlazení:

 • pálení a škrabání v krku
 • ucpaný nos, později vodnatá rýma
 • bolesti hlavy
 • celková únava
 • zvýšená teplota, zimnice

Základní opatření při nachlazení:

 • nemocný má mít dostatečný klid na lůžku
 • pravidelný pitný režim
 • lehkou stravu bohatou na vitaminy a minerály
 • místnost, kde se pacient nachází, několikrát denně pořádně vyvětráme

Snižování horečky:
Horečku se snažíme snižovat především alternativně, to znamená popíjení čaje z bezového a lipového květu v poměru 1:1. A studenými zábaly, nejdříve jen nohou, při vysoké horečce pak celého těla. Horečka je totiž obranná reakce organismu, který tak sám bojuje s choroboplodnými zárodky. Pokud vysokou teplotu začneme ihned snižovat chemickými léky, nedáme tělu šanci, což není dobré.

Ucpaný nos pomůže uvolnit inhalace:
Do mísy s horkou (ne vroucí!) vodou nakapeme 1 kapku levandulového, 1 kapku tympánového éterického oleje a přidáme k tomu ještě 2 lžíce mořské soli (nejlépe z mrtvého moře). Dítěti zakryjeme hlavu ručníkem a držíme ji asi 25 cm od mísy, aby zachytilo stoupající páru. Snažíme se mu vysvětlit, aby vdechovalo nosem. Nikdy dítě nenecháme bez dozoru!!!

Na odhlenění organismu nám pomůže čajík kašlík:
Potřebujeme: 1 čajovou lžičku jitrocelových listů, 1 čajovou lžičku květů divizny, půl čajové lžičky drceného lékořicového kořene (můžeme použít i květ slézu či podběl)

Postup: Všechny uvedené byliny přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme patnáct minut vylouhovat. Pak scedíme a popíjíme během dne po douškách. Tento čaj je vhodný i pro malé děti, neměl by se však popíjet déle než deset dní. Pro děti používáme následující ředění:

 • do 2 let věku – 1 čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s 2dcl čisté vody
 • od 3 do 5 let –  2 čajové lžičky již hotového čaje zředíme s 2dcl čisté vody
 • pak už ředit nemusíme.

Velkým pomocníkem jsou vitaminy:
Vitamin C, A, E, skupiny B a další cenné látky obsahuje v přírodní formě a dostatečném množství rakytník řešetlákový. Je k dostání ve formě čaje, sirupu či šťávy. Při nachlazení doporučuji 2 x denně půl čajové lžičky šťávy či sirupu. V době rekonvalescence po nemoci stačí již 1x denně 1 čajová lžička ob den.

Nachlazení velmi ulehčí aroma-terapie:
Do misky v aroma-lampě nalijeme 2 lžíce vody a do ní přidáme 1 kapku eukalyptového, 1 kapku tea tree a 1 kapku levandulového éterického oleje. Pak zapálíme svíčku a necháme provonět místnost, kde se malý pacient nachází. Takto postupujeme 2 x denně. Pozor na kvalitu éterických olejů, musí mít na etiketě uvedeno, že jsou 100% přírodní, jiné nikdy nekupujeme, protože obsahují syntetické přísady (i například 95%).

Základem je prevence:
I u malých dětí je dobré posilovat obranyschopnost organismu. Pro děti od šesti měsíců do čtyř let je výborné homeopatikum Silicea, užíváme pravidelně po dobu 4 měsíců.

Dalším prostředkem, hlavně u starších dětí (od 5 let) je například třapatka nachová – echinacea. Vhodná je ve formě čaje či slabší tinktury. Osvědčila se mi v kombinaci s beta-glukany, což jsou hojivé látky z hřibů – hlívy ústřičné, shii-take, jidášova ucha a žampionu. Tyto prostředky by se měly užívat nepřetržitě po dobu 4 měsíců.

Zimní čajík pro celou rodinu:
Potřebujeme: 1 lžička květu bezu, 1 lžička květu lípy, 1 lžička jahodníku, 1 lžička maliníku, 1 lžička kopřivy, dva kousky kořene lékořice

Postup: Výše uvedené byliny přelijeme 1,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut vylouhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a celá rodina popíjí po doušcích během celého dne. Tento čaj dopřáváme rodině 3 x týdně. Pro děti používáme následující ředění:

 • do 2 let věku – 1 čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s 2dcl čisté vody
 • od 3 do 5 let –  2 čajové lžičky již hotového čaje zředíme s 2dcl čisté vody
 • pak už ředit nemusíme.