Desatero rodičům (pro pokročilé)

cm maminka dite

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

1) Po přirozeném (nejlépe orgasmickém) porodu doma nebo v malém porodním centru „jako“ doma, jen s dulou nebo porodní asistentkou, neodkládání do kočárků (na Bali např. tvrdí, že dítě do 6 měsíců věku by se nemělo dotknout bosou nožkou země) a co nejdelším kojení se pak pokuste svým dětem co nejméně překážet v optimálním vývoji. Devět měsíců těhotenství je totiž jen první polovinou doby, potřebné ke správnému vývoji mozku: i druhých nejméně devět měsíců je životně důležitých.

2) Děti potřebují lásku a poté (důsledné) hranice. A co nejvíce komunikace, tedy smyslových a vzdělávacích podnětů (když zdravé dítě „zlobí“, znamená to, že už mu coby zdroj informací nestačíte), včetně toho základního: vědomí, že matka je nablízku, nejlépe i v mysli, s ním. Když v temné noci přijde někdo z rodičů dítě (po jeho zavrnění) pochovat, ono vždy předem zapne ty svalové partie, které odpovídají úchopu muže nebo ženy: tak moc je (téměř telepaticky) propojeno s matkou či otcem.

3) Zásadní heslo kojeneckého a batolecího věku – hladit, hladit, hladit (a zpívat) a být mu nablízku. Nikdy dítě neodkládejte před televizor (sledování televize vede k tělesné ale i duševní degeneraci), podvědomě to vnímá jako zradu a ztrátu kontaktu. Dlouhodobější oddělení od rodičů vede k pozdějším poruchám učení. Pamatujte také, že přílišná hygiena škodí (dítě si tak nevybuduje vlastní silnou imunitu), a že vnímá syn-esteticky a potřebuje především milující atmosféru (vycítí i to, co si jen myslíte). A mimochodem, mateřské šišlání není nic škodlivého, naopak, kojenec slyší nejlépe právě v těchto frekvencích.

4) Dítě by mělo vyrůstat co nejvíce v přírodě, tedy (ještě předtím, než se naučí číst a psát) poznávat a poznat svět v jeho přirozené, trojrozměrné formě… a hlavně v příbězích. Ne z obrázků a ve dvou rozměrech. Čtěte mu a vyprávějte si s ním (třeba znovu a znovu o tom, jak se narodilo, ale klidně si i vymýšlejte, to děti milují). Nezapomeňte, že současné děti už mají jiné (např. pro počítače připravené) mozky a intuitivně chápou daleko víc, než tušíte.

5) Heslem pro výchovu dítěte do 7 let (tehdy je již zformována emoční struktura na celý život) budiž chválit, chválit, chválit. Zvláště chlapečky. Protože každá nespravedlivá výtka (dítě spolehlivě rozezná, kdo je hodný a kdo zlý, a naopak není schopno pochopit logické vysvětlení rodičů, proč to či ono nedělat, protože jeho mozek ještě nemá vybudované obvody pro pochopení principu příčina – následek) se na celý život nahraje na hard disk a v budoucnu v podobné situaci zarezonuje (a podvědomě a nezvladatelně vyprodukuje tutéž negativní emoční reakci).

6) Kluci musí (evoluce!) běhat, skákat, lézt po stromech, kopat se a prát, jinak nevyrostou v opravdové muže. Poskytněte jim také nějaký ten letní tábor, potřebují partu (i ti výjimeční, co se neperou). Odřená kolena a boule k tomu nenahraditelně patří. S holčičkami zase oslavte jejich první menstruaci a nechte je v pubertě dělat, co musí (přestavuje se jim celý mozek): nemohou za to, co vyvádějí (tak jako ženy v PMS). A ve škole je učte matematiku z učebnic psaných ženami. Jinými slovy, nechte je (samozřejmě pokud to není nebezpečné) dělat, co je baví.

7) Děti totiž plní i podvědomá přání svých rodičů (nebo pedagogů). Berte je proto vážně, s respektem (přílišná autorita škodí právě tak jako její absence). Učíte je z 90 % ne tím, co jim říkáte, ale tím, jak to říkáte, jak se při tom a k nim chováte, a jak, i o nich, uvažujete. Dovolte jim dělat chyby, vždyť i vy je děláte, a někdy si vyměňte role. Nechte je rozhodovat, ale také nést za to zodpovědnost. Děti do osmi let mění jen pochvala, trest nikdy.

8) Děti (a lidé) se totiž nejlépe učí a skutečně naučí jen hrou. Dokud se nezmění (státní i hudební) školství, zkuste je učit doma (ve školách je mučí nehybností, trestají za to, co ani nemohou umět, a naopak velmi málokdy chválí za to, co jim jde). Nevnucujte jim ale své pocity a názory (jejich mozky na to nejsou připraveny, nejsou to malí dospělí) a už vůbec ne (dnes již zastaralé) představy o tom, čím by se měly živit. Jejich povolání dnes stále častěji ještě neexistují.

9) České maminky, své syny po pubertě musíte, aby z nich vyrostli zdraví, sebevědomí a tolerantní partneři (nejpozději, když je jim 21 let), vyhnat z mama hotelů: nejlépe do ciziny.

10) Vše z výše uvedeného platí pro zdravé rodiče a zdravé děti. Nic se ale nesmí přehánět, přičemž matky (ale i ti otcové, kteří byli u porodu svého dítěte) většinou vědí intuitivně, co kdy a jak dělat. A pokud si nejste jisti, alespoň svým dětem „nepřekážejte“, anebo svou (racionalitou ušpiněnou) intuici znovu oprašte.