Damiana (Turnera diffusa)

cm damiana

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Damiana je keř malého vzrůstu, který je domovem v Mexiku a střední Americe vůbec. Dodnes se zde těší velké úctě a je považována za posvátnou rostlinu. Patří do čeledi Turneraceae. Je to keř malého vzrůstu se žlutými květy. Silně voní a tato vůně připomíná vůni heřmánku. Květy jsou hořké chuti. Jeho plody jsou malé pukavé tobolky oválného tvaru, které údajně chutnají podobně jako fíky.

Listy obsahují antibakteriální látku arbutin, řadu éterických olejů, fenolické glykosidy a terpeny. Vědci zjistili, že damiana již byla jako léčivá rostlina užívána Mayi, kteří ji využívali pro její afrodiziakální účinky. Španělští misionáři datovali užití damiany u žen mexických Indiánů, jenž nápoj oslazený medem pily hodinu před stykem pro zvýšení prožitku z milování.

Výtažek z této byliny má celkově stimulující účinek na organismus. V tradičním léčitelství byla rovněž damiána užívána k léčbě onemocnění horních cest dýchacích. Má rovněž uklidňující účinky, což se dá využít u pacientů s mírnějšími psychickými problémy. Dále je doporučována podle tradice jako doplněk léčby při benigní hyperplazii prostaty. Také se používá jako doplněk léčby zácpy. Damiana má charakteristickou citronovou vůni a nasládlou chuť. Pro své stimulující účinky se přidává do energetických nápojů.

Při použití je důležitá skutečnost, že je využíván sumární extrakt z listů, celý komplex obsahových látek pak patrně vyvolává psychogenní efekt. Tato listová droga je používána do některých bílkovino-sacharidových koncentrátů, kde má s komplexem dalších látek (např. sterolů) zvýšit libido. Na rozdíl od strychninu a kantarid není popsáno, že by tyto listy byly jedovaté, ale přesto je třeba opatrnosti a užívat v potravinových doplňcích.

Extrakt z daminy je nevhodný pro kojící a těhotné ženy a děti. Lidé s antidiabetickými léky by se měli konzumaci damiany vyvarovat vůbec.