Cypřiš vždyzelený

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Cypřiš stálezelený (Cupressus sempervirens), zvaný též cypřiš vždyzelený, italský či pravý nebo také cypřišové oříšky, je jehličnatý strom z čeledi cypřišovité (Cupressaceae). Můžeme ho najít ve východním Středomoří od Řecka až po jihozápadní Írán. V podstatě je charakteristický pro oblast Středozemního moře.

Člověkem je pěstován již od dob starého Řecka a Říma. Může vyrůst až do výšky 35 metrů. Cypřiš vždyzelený žije dlouho a dožívá se až 500 let. Podle některých historiků bylo latinské jméno Cupressus odvozeno původně od řeckého názvu pro ostrov Kypr – Kyparissos. V řecké mytologii patřilo toto jméno synovi boha Apollóna, za trest přeměněného v cypřišový strom.

V dávných dobách léčitelství se odvar z cypřiše a vína doporučoval při problémech se samovolným únikem moči či naopak s jejím zadržováním a močením po kapkách.

Roztlučené plody cypřiše vždyzeleného s vínem se v těchto dobách používaly při nadýmání, kašli, ba dokonce i při úplavici. Cypřiši se také přisuzuje schopnost regulovat ženské hormony, pročež se doporučuje k potlačení silné menstruace či klimakterických obtíží.

Zevně se cypřiš užívá ve formě oleje dodnes. Olej pomáhá snižovat potivost, pomáhá při mastné pleti nebo akné. Používá se jako doplněk léčby některých ekzémů a měl by i podporovat růst vlasů. Kosmetické přípravky s přídavkem tohoto oleje snižují potivost, normalizují fungování mazových žláz pokožky hlavy a předchází vypadávání vlasů.

V aroma-terapii se používá pro pozitivní působení na dýchací cesty. Uvádí se, že má pryskyřicově trpké a teplé aroma. Uvádí se, že vyrovnává emoce a odstraňuje podrážděnost. Esenciální olej z cypřiše by měl být při zevní aplikaci antiseptický. Není vhodný při vysokém krevním tlaku a pro epileptiky.

Přípravky s olejem z cypřiše vždyzeleného by se neměly používat při individuální nesnášenlivosti na cypřiš, v těhotenství a při zvýšené srážlivosti krve.