Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Lidstvo prožívá celou svou historii různé epidemie virů. Je dobré o nich vědět, ale také není dobré podléhat panice, která často působí problémy srovnatelné s vlastní epidemií.
Nyní se media předhánějí v informacích o tom, jak se od prosince 2019 šíří koronavirus z čínské provincie Wu-chan. Někteří experti vyjadřují naději, že epidemie označená jako Covid-19 začne již v dubnu ustupovat, ale například Světová zdravotnická organizace (WHO) jejich optimismus nesdílí, naopak očekává, že šíření viru bude pokračovat.
Vzpomínám si na dobu, kdy jsme žili za „železnou oponou“, která nás chránila před „imperialisty“. A protože se nikam necestovalo, chránila nás vlastně i před podobnými epidemiemi. Tehdy jsem měl dopisovou známou z Bostonu, která tam pracovala na klinice, a tak jsem od ní dostával informace, jež nebylo možno získat u nás. Například o viru HIV. Teprve o mnoho let později, když se situace již nedala udržet v tajnosti, jsme o této nemoci mohli číst a informovat se. Pak se otevřely hranice, mohlo se cestovat a nemoc se začala objevovat i u nás, lidé se s tím faktem naučili žít. Vydávaly se letáčky, byly přednášky o prevenci, zřizovala se speciální centra, ministerstvo zdravotnictví vydalo vyhlášku.
Dnes otevřený přístup
Dnes tedy máme tuto situaci znovu zde. S tím rozdílem, že se k nemoci přistupuje otevřeně od samého začátku. Dokud ještě u nás není nemoc rozšířena, můžeme se na ni lépe připravit.
Jsou sledovány skupiny lidí, kteří v posledních 14 dnech opustili Čínu nebo jinou postiženou oblast a mají příznaky nemoci, jako například: teplotu vyšší než 38 °C, dušnost, kašel, zánět nosohltanu, poslechový nebo rentgenem potvrzený nález na plicích apod.
Provedou se laboratorní testy, jejichž výsledky by mohli mít lékaři do 24 hodin, a do té doby si nechávají pacienta pod dohledem. Lidé, kteří s ním jsou v kontaktu, nosí voděodolný empír, ochranné brýle nebo štít, ideálně odpovídající konturám obličeje a kompatibilní s respirátorem, roušku (ústenku), rukavice a používají dezinfekční prostředky s účinky, které pacifikují virus. Pacientovi by měla být také nasazena ústenka.
Doporučení
Vycházejí doporučení, aby lidé, kteří se vrátili z rizikové oblasti a do 14 dnů od návratu se u nich objevily horečky > 38 °C, potíže s dýcháním a kašel,
- zůstali doma a nikam nechodili, vyhnuli se kontaktu s ostatními lidmi.
- Mají kontaktovat nejbližší oddělení infekčního lékařství a informovat o svém stavu a o pobytu v rizikové oblasti.
- Často si mýt ruce mýdlem a vodou, případně dezinfekčními přípravky na bázi min. 70% alkoholu.
- Při kašli si zakrývat ústa a nos kapesníkem nebo rukávem. Ne rukama!
- Pokud jsou vyzváni k vyšetření na infekčním oddělení, nejezdit tam hromadnou dopravou.
- Pokud je to možné, měl by si pacient nasadit ochrannou roušku a do čekárny vstoupit až na základě domluvy s personálem.
Lidé, kteří se vrátili z rizikové oblasti nebo přestupovali na velkých asijských letištích, ale nevykazují žádné příznaky onemocnění, by měli po celou dobu inkubační doby, tj. 14 dní od odletu z rizikové oblasti, pokud možno zůstat doma a minimalizovat kontakt s ostatními lidmi. Často si mýt ruce mýdlem a vodou nebo dezinfekčními přípravky na bázi min. 70% alkoholu. Telefonicky kontaktovat pracoviště epidemiologie, které rozhodne o náležitých protiepidemických opatřeních včetně případné karantény. Všeobecný praktický lékař vystaví dotyčnému případné potvrzení o nařízení karantény. Pokud se objeví příznaky jako subfebrilie/febrilie, kašel či dušnost, kontaktuje svého lékaře.
V ČR existuje informační linka Státního zdravotního ústavu:
tel. 724 810 106, 9–21,00 hodin.
Zpracováno dle webových stránek Ministerstva zdravotnictví ČR.