Cordyceps láme světové rekordy

cm cviceni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na světovém šampionátu v atletice ve Stuttgartu dominovaly čínské atletky, které získaly zlaté medaile na 1500, 3000 a 10 000 m. Následující měsíc v Pekingu, tyto atletky překonaly tři světové rekordy. Všechny antidopingové testy provedené u tohoto čínského, rekordy lámajícího týmu byly negativní a Mezinárodní atletická federace potvrdila jejich světové rekordy. A tajemství je aktivní složka cordyceps bez škodlivých účinků.

Cordyceps pochází ze západní Číny, z oblasti Sichuan, Tibetu a Oinghai. Pěstuje se také v Hong-Kongu a na vysočině Cameron v Malajsii. Vzhledem k jejímu izolovanému, řídkému růstu, je sklizeň cordycepsu obtížnou a nákladnou procedurou.

Cordyceps byl dlouhou dobu hlavní položkou tradiční čínské medicíny. Používá se již více jak 5 000 let jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů a byl klasifikován jako“ prodlužovač života“. Na rozdíl od některých jiných čínských bylin, určených buď pouze pro muže nebo pro ženy, cordyceps je určen pro obě pohlaví. Cordyceps se používá jako omlazovací prostředek, ke zvýšení hladiny energie. Je znám jako lék proti slabosti a únavě a někdy je používán jako afrodisiakum nebo pro léčbu impotence.

Často se Cordyceps kombinuje s ginsengem a mateří kašičkou jako tonikum „síly a vitality“. V Číně se často předepisuje pro stárnoucí k ulehčení celkových bolestí, poněvadž se podílí na upevnění kostní dřeně a kosterního svalstva. Čínští lékaři používají také cordyceps k upevnění odolnosti vůči infekcím, léčbě nachlazení a podpoře ledvin a plic. Cordyceps se používá k usnadnění široké pately dýchacích potíží. Předepisuje se ke zmírnění kašle a rýmy, krátkodechosti, bronchiálních potíží, dětského astmatu.

Cordyceps si získal svou pozornost, když trenér čínského týmu atletů prozradil tajemný doplněk a jeho popularita se rozšířila do všech západních zemí. Západní lékařští vědci se začali zajímat o cordyceps. Zkoumají jeho použití jako činidla k posílení imunity při léčbě rakoviny.

Prvním sportovcem z České republiky, kdo měl možnost seznámit se s účinkem cordycepsu = Ming Goldu, byl Robert Změlík, který 5 týdnů před olympijskými hrami v Atlantě začal cordyceps užívat. Po třech letech zdravotních patálií se vrací do světové desítky. Dalším atletem je Šárka Kašpárková, která začala používat Ming Gold tři týdny před OH 96 a získala tam 3. místo.