Cordyceps, himalájský klenot zdraví

cm cordyceps

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Cordyceps (housenice čínská) patří mezi léčivé houby. Byl ve své domovině, v Číně, užíván proti stárnutí, na posílení imunity, nervové soustavy, mozkových funkcí. Jako podpůrný prostředek byl užíván dokonce i v případě zánětů a nekontrolovatelného buněčného množení.

Výzkumy ukazují, že cordyceps udržuje v pohotovosti náš imunitní systém, podporuje tvorbu červených krvinek, regeneruje srdce, plíce, ledviny i pohlavní ústrojí. Popisovány jsou příznivé účinky na játra, cholesterol a tuky v krvi, správnou krevní srážlivost.

Housenice čínská se může pyšnit obsahem glukanů, terpenoidů, nukleotidů. Intenzivně zkoumána je látka zvaná cordycepin, u které jsou prověřovány právě protirakovinné a protizánětlivé účinky. Nemenší pozornosti se těší i kyselina cordycepinová, v jejímž poznání zatím ještě vědci pokulhávají za lidovými znalostmi pastevců z Asie.

Glukany cordycepsu stimulují v bílých krvinkách imunitního systému pohlcování cizorodých organizmů (odborně fagocytózu), což je klíčový děj, jakým se tělo zbavuje nežádoucích látek.

I jen krátkodobé užívání housenice dodává tělu každodenně potřebné vitamíny B1, B2, E, K, a dokonce i vzácný vitamín B12, dále zdraví prospěšné omega mastné kyseliny a klíčové aminokyseliny pro regeneraci buněk.

Cordyceps

O účinku této houby vypovídá už její pozoruhodný životní cyklus. Číňané se původně domnívali, že houba je housenkou, čímž se nám vysvětluje její český název housenice čínská. Houba parazituje na housenkách vysokohorských asijských motýlů. Při svém šíření ulpí výtrus této houby na zmíněných housenkách a prorůstá jejich tělem. Tato trpělivá a soustavná činnost cordycepsu může trvat i několik let, kdy houba vytváří cenné účinné látky. Housenka se na zimu ukrývá do hloubi země, aby přečkala klimatickou nepřízeň, ale umírá vlivem rostoucího cordycepsu. Houba těží z housenky nejen živiny, ale poslouží i ochranná chitinová schránka housenky, díky které cordyceps zvládne tvrdé Himalájské podmínky, aby na jaře znovu vysel své spóry.

Asiaté tuto houbu volili u bezmála 200 onemocnění nejen pro její účinek, ale také proto, že její pravidelné a dlouhodobé užívání nemá vedlejší nežádoucí účinky.

Vybraná místa tibetských pastvin poskytovala pasoucímu se skotu ohromující vitalitu, sílu a plodnost. Druzí pastevci takové stádo mohli jenom závidět. A pochopitelně se pídili po příčině. Klima i kvalita pastvy byla u všech obdobná. Některým pastýřům se však housenice čínská vyskytovala v trávě, kterou skot s pastvou konzumoval.

Při trvalé konzumaci byly účinky na lidský organizmus natolik znatelné, že se na dlouhou dobu stal cordyceps výsadou jen čínského císaře a jeho vyvolených. Psané záznamy o cordycepsu se datují v Číně kolem roku 600 n.l.

Evropa musela na jeho oficiální představení počkat až do 18. století, nicméně až v poslední uspěchané době nabývá jeho účinek na významu. V současné historii pomohl vynést řadu čínských vytrvalostních sportovců na stupně vítězů na olympiádách a mistrovstvích světa.

Vysoká cena této houby svádí sběrače i výrobce k podvodům. Rozpoznat ten prospěšný cordyceps není v případě tablet možné. A i samotnou houbu bychom, jako laici, těžko rozlišili od podvrhu, pokud nepracujeme v oboru. Nezbývá nežli volit výrobky od domácích, a především dlouhodobě prověřených, výrobců.

V případě užívání léčiv se doporučuje užívat housenici čínskou přibližně hodinu odděleně od léčiv i od běžné stravy.

Houba, považována kdysi za housenku, jejíž konzumace nemá nežádoucí účinky, dnes nemusí být jen pro čínskou honoraci, naopak je konečně dostupná nám všem.