Cordyceps alias Housenice čínská

cm cordyceps

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Potřebujete dobít energii a víte, že stimulace kofeinem sice funguje, ale ve skutečnosti naše životní baterky postupně vybíjí? Právě pro vás je tu cordyceps – přírodní adaptogen, který nejen zvyšuje psychickou a fyzickou výkonnost, ale zároveň i vyživuje.

Housenice čínská (Cordyceps sinensis, anglicky Chinese Caterpilar Fungus nebo worm grass, tibetsky yarsa gunba, čínsky dōngchóng xiàcǎo) je medicinální houba nabitá řadou vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních sloučenin s širokými účinky na organismus. Ke své existenci využívá housenky můr žijící v půdě, které postupně zlikviduje, aby z nich mohla vyrůst nadzemní plodnice s výtrusy. A přesně tuto dravou životní energii a odolnost poskytuje svým konzumentům, proto je oblíbená především mezi sportovci, pracovně vytíženými lidmi a seniory.

Historie

Nejprve si účinků cordycepsu všimli pastevci jaků, kteří zaznamenali zvýšenou sexuální aktivitu a bujarost u zvířat, která ho konzumovala. Užívání tohoto vzácného artiklu ale náleželo pouze císařské rodině a šlechtě. Ceněn byl především pro svou schopnost podporovat životní vitalitu, a také se používal při léčbě chudokrevnosti, impotence, bolesti kolen, závislosti nebo otravě opiem, onemocněních srdce, plic a ledvin nebo v rámci rekonvalescence po těžkých stavech.

Od poloviny 20. století je předmětem vědeckých studií, které potvrzují, že zvyšuje aerobní kapacitu a buněčné energetické rezervy, snižuje hladinu cholesterolu, má antioxidační účinky a normalizuje funkce imunitního systému.

Účinky dle tradiční čínské medicíny

Povaha: teplá

Chuť: sladká

Tropismus: plíce, ledviny

Účinky: doplňuje čchi, jang ledvin, jejich esenci ťing a jin plic; přeměňuje hleny; zastavuje krvácení

Používá se při slabé imunitě, chronické únavě, zimomřivosti, vyčerpání, mužské i ženské neplodnosti, předčasné ejakulaci, pomočování, nedostatečnosti štítné žlázy, senné rýmě, astmatu, chronickém suchém kašli, oteklých končetinách, chronických a autoimunitních chorobách ledvin. Využívá se i při podpůrné léčbě nádorových a virových onemocnění.

Kontraindikace

  • akutní onemocnění
  • záněty
  • těhotenství a kojení
  • neužívat večer

Nežádoucí účinky

Při vhodném užívání se jedná o bezpečný doplněk stravy, u kterého nehrozí předávkování a nebyly prokázány žádné vedlejší účinky.

Pěstování a kvalita

Ve volné přírodě se vyskytuje ve vysokých nadmořských výškách od 3600 do 6000 m n. m. na úpatí Himalájí. Divoce rostoucí cordyceps  má na trhu enormní cenu, 1 kilogram stojí na sta tisíce korun, proto je jeho sběr přísně regulován, ale i přesto se stává předmětem nelegálního obchodu. Lze ho však jednoduše pěstovat na rýžovém substrátu, čehož se úspěšně využívá především pro produkci extraktů, a je tak v účinné formě dostupný široké poptávce trhu.

Jako u všech doplňků stravy je potřeba zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj a kvalitní formu. Extrakty obsahují více účinných látek než samotná sušená biomasa. Nejbohatší jsou výtažky z fermentovaného mycelia. Vyplatí se sledovat i obsah polysacharidů – ideální je 30 % – nápadně vysoký může znamenat, že prášek obsahuje i namletý obilný substrát.