Co je mlezivo a jak prospívá mému dítěti?

cm kojeni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ženská ňadra začínají vytvářet mlezivo již během těhotenství a produkují ho dále během prvních dnů kojení. Toto speciální mléko má žlutou až oranžovou barvu a je husté a lepkavé. Obsahuje malé množství tuku a vysoké koncentrace sacharidů, proteinů a protilátek, které pomáhají udržet vaše dítě zdravé. Mlezivo je velmi snadno stravitelné, a je proto ideální první stravou novorozence. Toto množství je sice malé (měřitelné spíše v čajových lžičkách), ale zato obsahuje vysoké koncentrace živin. Mlezivo působí na dítě projímavým účinkem, pomáhá mu s první stolicí, a tak podporuje vylučování přebytku bilirubinu a předchází vzniku žloutenky.

Funkce imunoglobulinu u dítěte

Mlezivo v podstatě funguje jako přirozená a 100 % bezpečná vakcína obsahující vysoké množství protilátky zvané sekreční imunoglobulin A (IgA)*. Tato látka je pro novorozence něčím zcela novým, protože ještě před narozením, plnily pro dítě ochranou funkci jiné protilátky, zvané IgG, které vstřebávalo placentou. Zatímco IgG působila v oběhovém systému, IgA chrání dítě rovněž v místech, na která s velkou pravděpodobností budou cílit mikroby (sliznice v krku, plicích a střevech).

* Protein, který je schopen jako součást imunitního systému identifikovat a zneškodnit cizí objekty (bakterie a viry) v těle.

Obzvláště důležitou roli hraje mlezivo v zažívacím traktu. Střeva novorozenců jsou permeabilní (nechráněna proti vnějším vlivům, prostředí). Mlezivo „potáhne zažívací trakt vrstvou“, která tyto otvory zacelí, a tím zabrání proniknutí cizorodých látek, které by mohly vést ke vzniku přecitlivělosti na potraviny, které matka snědla.

Lidské a kravské mlezivo

Lidské mlezivo vytvářejí matky, když jsou jejich děti ještě velmi malé. Někdy bývá dostupné k zakoupení, ale tato forma mleziva není typ, který se nejběžněji používá jako potravinových doplněk.

Naproti tomu, kravské mlezivo se používá pro výrobu většiny potravinových doplňků. Obsahuje mnoho stejných živin jako lidské mlezivo, ale má vyšší obsah tuků a proteinů. Struktura kravského mleziva je identická se strukturou přirozeného lidského mleziva. Výzkum připisuje kravskému mlezivu spoustu zdraví prospěšných účinků, které zahrnují zlepšení stability střevní mikroflóry a kvalitnější absorpci živin. Mlezivo rovněž zajišťuje imunologickou rovnováhu, zvyšuje množství energie a zmírňuje záněty a nemoci.

Jestliže jste o mlezivu nikdy neslyšeli, rozhodně o mnoho přicházíte! Nejenže jde o jednu z nejúžasnějších superpotravin planety, ale nabízí i mnoho skvělých přínosů. Přidáním trochy mleziva do vašeho jídelníčku můžete udělat velký krok ke zdravějšímu a šťastnějšímu životu!

Mlezivo jako potravinový doplněk a jeho prospěšné účinky

Působení mleziva ve střevním traktu

Naše střeva jsou zodpovědná jednak za rozklad a absorpci potravy, ale také za odstraňování odpadních produktů. Rovněž mají za úkol detoxikovat naše tělo, jelikož přibližně 80 % imunoreaktivních (reagující na protilátky) dějů se odehrává právě ve střevech. Jednoduše řečeno, střeva jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v našem organizmu.

Imunoglobulin zvaný sIgA (sekreční IgA) je protein, který hraje zásadní roli, pokud se zaměříme na otázku zdraví komplexně. Nízké koncentrace sIgA byly spojeny s:

  • Chronickými střevními potížemi
  • Autismem
  • Syndromem dráždivého tračníku
  • Ulcerózní kolitidou
  • Crohnovou chorobou
  • Kandidózou

Lidé trpící těmito nemocemi, mívají obvykle nízkou hladinu tohoto důležitého proteinu.

Užívání mleziva je jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit koncentraci sIgA v našem těle. Mlezivo pomáhá vyvážit imunitní systém, redukovat zánětlivé cytokiny ve střevním traktu, nebo dokonce napravovat poškození střev, způsobené výše zmíněnými chorobami.

Posílení imunitních funkcí

Věděli jste, že mlezivo obsahuje přibližně 100krát větší množství imunoglobulinů než běžné mléko? To znamená, že oproti běžnému mléku získáte přibližně 100krát větší množství imunitních buněk, které celkově posílí imunitní systém!

Mlezivo v podstatě funguje jako univerzální klíč k imunitnímu systému, který vám poskytne všechny „nástroje“ pro vypořádání se s nemocemi, které měl i mateřský imunitní systém.

Lidem, kteří trpí autoimunitními poruchami (především těmi ve střevech), může mlezivo pomoci přepsat kód imunitního systému tak, aby byl schopný rozeznat zdravou tkáň od té abnormální (jako je například rakovinná nebo infikovaná tkáň).

Takto pomáhá (mlezivo) regulovat nežádoucí tendence organizmu, který „útočí sám na sebe“ a zmírňovat závažnost autoimunitních poruch.

Také v případě hyperaktivity imunitního systému (bývá u autoimunitních poruch velice časté), může mlezivo pomoci s jeho potlačením a uklidněním. Tím se ve skutečnosti zvýší účinnost imunitního systému a rovněž bude pro tělo snazší bojovat proti pravým hrozbám, aniž by napadalo zdravé tkáně.

Pro jedince trpící na HIV/AIDS může být mlezivo skutečným zachráncem. Napadený organizmus není totiž schopen vytvářet imunoglobuliny, které jsou nezbytné pro boj s mikroby a patogeny, kdy mlezivo může pomoci právě s produkcí těchto nezbytných ochranných proteinů. Znovu řečeno – nejedná se o lék, ale i tak může pomoci se zvládáním choroby.

Kvalita mleziva, jeho zdroje a dávkování

Nejlepší typ mleziva je od dojnic krmených pastvou. Takové můžete získat od místního farmáře nebo ho objednat online z několika různých zdrojů. Důležité je opatřit si mlezivo v co nejméně upravené, organické formě, které neobsahuje žádné chemikálie a neprošlo pasterizací. Ujistěte se, že pořizujete mlezivo ve formě prášku nebo kapslí, abyste dostali produkt nejvyšší kvality.

Je důležité užívat mlezivo společně s vodou a nalačno, aby se do trávící soustavy dostalo s minimálním rušivým vlivem slin a žaludečních kyselin. Užívání mleziva nemá žádné vážné vedlejší účinky, i když někteří mohou po užívání velmi vysokých dávek zaznamenat dočasné nepohodlí, způsobené rozpadem mrtvých buněk patogenních bakterií. Vhodné je začít na dávce 250 mg denně a uvidíte, jak ji vaše tělo bude tolerovat. Příjem můžete postupně zvyšovat, dle závažnosti stavu o dalších 250 mg, až na 1-2 gramy denně.