Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Citroník limonový je vždyzelený strom, který roste pomalu a dosahuje výšky až 7 metrů. Jeho větve jsou osazeny pichlavými trny. Patří do čeledi Rutaceae – routovité. Listy jsou střídavé, vejčité a podlouhlé. Květy vyrůstají v paždí listů nebo na konci větví a jsou z vnitřní strany bílé, z vnější narůžovělé. Plod je bobule s 8 – 12 pouzdry, ve kterých je dužina s několika bezbílečnými semeny, která obsahují 2 – 3 zárodky čili náš starý známý kyselý citrón.
Jeho oplodí, které se skládá ze dvou vrstev, je lidově nazváno citrónová kůra. Vnější žlutá vrstva má množství siličných nádržek – říká se jí flavedo a vnitřní je bílá – albeno. V obou vrstvách jsou obsaženy pektiny a hořká látka limonem.
Původem pochází z Přední Indie nebo z Číny. Pěstuje se ovšem všude možně, například v Itálii, ve Španělsku, Americe, jižní Africe, Austrálii nebo v Rusku. U nás vzhledem k současným klimatickým podmínkám se dá pěstovat pouze ve skleníku, kde přináší plody, nebo v domácnostech jako okrasná rostlina. Při klasickém pěstování se citróny sklízejí třikrát do roka. Je citlivý na výrazné poklesy teplot. Mrazy jej ničí.
Odborníci uvádějí, že nejkvalitnější citróny jsou z prvního květu sklizené v listopadu až březnu. Jsou žluté, šťavnaté, kyselé, aromatické. Citrony z významných přírodních látek obsahují kyselinu citrónovou, vitamin C, B2 a P, jód, některé minerály (draslík, vápník, hořčík, zinek a železo), karoteny, proteiny, vonné silice, bioflavonoidy, organické kyseliny a malé množství cukru.
Obsahové látky se využívají v řadě oblastí – nejen v lékařství (infekčních chorobách, kloubní revmatismus, zažívací obtíže), ale také v potravinářství, výrobě parfémů, zubních past (bělí zuby), kosmetice (bělí pleť), či mýdel. Rovněž se citroník limonový používá k přípravě kyseliny citronové, citronového oleje a pektinů.
Dřevo citroníků je vhodné k soustružení a na řezbářské práce, protože je velmi tvrdé. Z dalších působení na naše zdraví, různé zdroje uvádějí, že jeho užíváním se snižuje krevní tlak, zvyšuje se odolnost vlásečnic, má protizánětlivé a protialergické účinky. Je zajímavé, že se pojídá nejenom dužina z citronu (nebo čerstvá šťáva z plodů), ale také kůra z chemicky neošetřených rostlin.
V kuchyni se citron se užívá jako koření při přípravě ryb, ale i zeleninových salátů nebo sladkých dezertů. Citronová šťáva dochutí a provoní bylinkový čaj, zředěná s vodou zažene žízeň, navíc před sportovní aktivitou podporuje výkon, ráno zase podle některých zdrojů podporuje detoxikaci organismu.