Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Cist krétský (cistus creticus), známý také jako skalní růže, je přirozeně nízký, stálezelený hustý keř, původem z jižní Evropy a severní Afriky, který roste divoce v mnoha částech Řecka, ale nejhojněji na Krétě a Kypru. Nejen v lidovém léčitelství byl využíván také ve Španělsku, Itálii a Turecku. Zmiňovaný druh má růžovofialové květy se žlutým středem velikosti asi 4 až 5 cm. Samotná rostlina je asi 75 cm vysoká a můžeme se s ní setkat v nadmořské výšce do 1700 m n. m. V našich podmínkách se s těmito nádherně kvetoucími rostlinami, tzv. skalními růžemi, běžně nesetkáme, protože nesnesou naše studené klima.
Semena Cistu jsou velmi odolná, mají vysokou míru klíčivosti a rostlina je schopna vyrůst i poté, co byla vystavena vysokým teplotám způsobeným regionálními lesními požáry.
Lepivé stonky Cistu produkují labdanum (ladanum), tmavě hnědou, olejovitou, aromatickou pryskyřici, která se používala v lékařství i parfumerii již od 4. století př. n. l. Tradičně se pryskyřice (Labdanum) získávala během pastvy koz, které se vyskytovaly v blízkosti lepkavých keřů Cistu a pryskyřice se takto mohla zachytávat v jejich srsti. Poté byly kozy ostříhány, srst se vařila ve vodě až do okamžiku, kdy bylo možné oddělenou pryskyřici sbírat z povrchu nádoby. Tento pracný proces byl později nahrazen modernějšími metodami sběru pro více komerční účely. Nicméně, v některých vesnicích na Krétě zemědělci nadále sbírají Labdanum za pomoci koz, jako to dělali jejich předkové, nebo užívají nástroj tvaru hrábí se speciálními koženými proužky upevněnými na konci, kterým „přejíždějí“ po rostlinách.
Různorodé přípravky z odrůd Cistu* se v minulosti užívaly u příznaků a nemocí jako:
úzkost, artróza, astma, bronchitida, různé druhy rakoviny, bakteriální a plísňové infekce, kardiovaskulární onemocnění, katar, kuří oka, průjem, duodenitida, úplavice, dušnost, zlomeniny, gastritida, bolesti hlavy, hepatóza, kýly, hysterie, indurace, nespavost, infekce dělohy, bolesti svalů, neuralgie, osteoporóza, polyp, proktitida, akutní rýma, bolesti, křeče, splenóza, vředy.
* asi 10 druhů této byliny je nejvíce zkoumáno a jsou jim přičítány výše uvedené vlastnosti
Mytologie a bible
Legenda vypráví, že kdysi dávno se na bájném Olympu sešli bohové, aby určili, které z rostlin budou mít léčivé účinky. Usnesli se, že skalní růže (cist) bude uzdravovat válečníky zraněné v bojích. To ale nahněvalo přítomné bohyně. Byly přesvědčeny, že tato rostlina s křehkými růžovými květy, by měla zkrášlovat jejich vzhled, že se hodí spíše pro kosmetické účely, jak vnitřně, tak vnějšně. Nakonec se dohodli, výsledkem byl kompromis. Cistu se tedy přičítají obě vlastnosti, jak kosmetické, tak léčebné.
Řecký historik Hérodotos (Dějiny, III, 112) o této látce napsal: „Nachází se ve vousech kozlů a roste jako klovatina na dřevě. Hodí se do mnohých vonných mastí a Arabové s ní s oblibou vykuřují.“
Karavana Išmaelitů, které byl prodán Josef, nesla tento druh zboží, jež je označené hebrejským slovem nekhoʼthʹ. Byl to také jeden z „nejznamenitějších plodů země“, o nichž Jákob svým synům řekl, aby je vzali jako dar egyptskému vládci.
Nejposvátnější produkty Mínojské civilizace byl Diktamos neboli Origanum Dictamnus v olivovém oleji, který Mínojci nabízeli svým bohům a pryskyřice Labdanum, kterou používali ve své kosmetice a zapalovali jako kadidlo.
Využití
Kosmetika
Ve všech dobách bylo labdanum vzácné a ne každý si jej mohl dovolit. I dnes se využívá hojně v kosmetice jako součást exkluzivních balzámů po holení, anti-aging krémů, esenciálních vůní, aj. Tedy nejen neopakovatelné aroma této pryskyřice je důvodem jeho širokého využití, ale další ceněné vlastnosti jako: zpevňující a omlazovací účinek, dezinfekční a protizánětlivé působení a bylo nejspíše užíváno i na vypadávání vlasů.
Vykuřovadlo
Pryskyřice snadno hoří a má příjemnou vůni, proto byla používána jako součást posvátného kadidla při náboženských obřadech. Jako vykuřovadla se jej využívá pro tyto vlastnosti: silné uzemnění, zahřátí, uvědomění si sama sebe, svého těla, nalezení pevné půdy pod nohama. Vůně cistu patří mezi nejkomplexnější na světě. Při pálení by se aroma dalo charakterizovat jako ovocné, květinové až těžce kouřové, připomínající ambru a pižmo, mechové, bahnité ale i medové, pokaždé však intenzivní až tajemné.
Potravinářství
Ladanum se také používá jako aromatická látka při výrobě cukrovinek, pečiva a žvýkaček.
Současný lékařský výzkum
Moderní vědecké výzkumy potvrzují prospěšné vlastnosti Cistu. Skalní růže působí silně protizánětlivě a protiprůjmově, také účinkuje proti křečím a usnadňuje vykašlávání. Dále tato bylina kontroluje krvácení, má antibiotický účinek. Čtyřnásobně lépe preventivně chrání před onemocněním srdce než červené víno a jako antioxidant je dvacetkrát silnější než čerstvá šťáva z citrónu. Je prokázáno, že pro znatelné posílení imunitního systému stačí denně vypít šálek čaje s touto bylinou. V čem však skalní růže vyniká nejvíce, je její schopnost hojit rány. V mnoha směsích je užívána k léčbě kožních problémů, nových či starých jizev, poranění, zánětů a infekcí. Skvěle působí ve směsích pro zralou pleť. Některé z druhů Cistu byly tradičně využívány v lidovém léčitelství v oblasti Středomoří. Z bylin se připravovaly nálevy při zažívacích obtížích a nachlazení, extrakty sloužily pro léčbu vážnějších nemocí, využívaly se také jako vůně. Pryskyřice (ladanum) obsahuje řadu fytochemických látek vykazujících antioxidační, antibakteriální, antimykotické a proti-nádorové vlastnosti. Vodný roztok celých listů je účinný proti chřipkovým virům.
Cist krétský (cistus creticus) jako doplněk stravyV dnešním světě jsme každodenně, a to se vzrůstající tendencí, vystavováni vnějším vlivům, které značně, na více rovinách, ovlivňují výkonnost a schopnost přirozené imunity organizmu. Je proto logické i rozumné se preventivně chránit a posilovat. Jak je možné vyčíst z výše uvedených faktů, tuto potřebu je schopen zajistit mezi jinými podobně působícími bylinami Cist Krétský. |