Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Již delší dobu vedou zastánci a odpůrci mobilních telefonů polemiku, zda mobilní telefony škodí našemu zdraví či nikoliv. Vědecké studie zaměřené na tuto problematiku začínají však postupně odhalovat rizika spojená s jejich používáním. Jak se proti tomu chránit?
Mobilní telefony pracují s elektromagnetickými vlnami o kmitočtu 450 milionů až 1,8 miliardy kmitů za sekundu! Právě tato frekvence spolu s vyzářeným výkonem telefonu má vliv na zahřívání mozkových tkání, očí, uší. Uvádí se, že u mobilních telefonů je až 40 % výkonu absorbováno v hlavě a 10 % v ruce uživatele.
Jedna ze studií byla zaměřena na působení elektromagnetických vln na produkci hormonu melatoninu, který řídí biologické hodiny organismu. Bylo zjištěno, že u poštovních holubů, kteří jsou známí svou dobrou orientační schopností, se po působení elektromagnetických vln zpomalila produkce melatoninu. Z toho se odvozuje, že i u lidí mají elektromagnetické vlny vliv na poruchu vnímání času.
Biologové a lékaři se dnes shodují, že elektromagnetické pole přímo ovlivní nejen kvalitu našeho spánku a schopnost koncentrace, ale může také způsobit žaludeční nevolnost, stres, deprese, poruchy nervového systému, šedý zákal, ba dokonce při dlouhodobém působení i rakovinu a genetické poškození.
Jistý americký neurochirurg zažaloval výrobce mobilních telefonů o 800 milionů dolarů s tvrzením, že mu používání mobilního telefonu způsobilo nádor na mozku.
Od tohoto roku platí pro výrobce nařízení zveřejňovat, kolik konkrétní model vyzařuje do hlavy. Tento údaj se skrývá pod zkratkou SAR (Specific Absorption Rate), která značí, kolik wattů na kilogram hmoty mobil vyzáří.
V České republice se tato hodnota nyní sjednotila s Evropskou unií – SAR telefonu nesmí být vyšší než 2 watt/kg. Obecně lze říci, že telefony s integrovanou anténou (bez antény) mají nižší SAR než klasické telefony s anténou. Informujte se na hodnotu SAR při koupi telefonu.
Několik obecných doporučení, jak se chránit před účinky mobilního telefonu:
- Při výběru mobilního telefonu berte v potaz, jaký výkon vyzařuje (čím menší SAR, tím lepší).
- Nenoste mobil na těle. Nošení v náprsní kapse v blízkosti srdce nebo na opasku je ze zdravotního hlediska zcela nevhodné. (v příruční tašce je to mnohem lepší).
- Při telefonování používejte hands free sadu, která snižuje vyzařování až o 90%.
- V místech se slabým signálem a v autě netelefonujte (telefon vyzařuje mnohem víc).
- Telefonujte co nejkratší dobu.
- Při spánku mějte mobilní telefon alespoň 50-100 cm od hlavy.