Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Cibule kuchyňská patří do čeledi liliovitých. Do celého světa se rozšířila z Asie, konkrétně z Afghánistánu. V současnosti se pěstuje mnoho různých odrůd jako například šalotka, zimní cibule a další. Cibule se rovněž pěstuje v mnoha barevných provedeních, známe cibuli bílou, žlutou nebo červenou.
Rostlina má sukničitou cibuli, která je složená ze zkráceného polokulovitého podpučí, z něhož vyrůstají svazčité kořeny. Na podpučí sedí velký počet dužnatých listových suknic obklopených suchými pochvami listů. Cibule vytváří druhým rokem silný, přímý stvol, zakončený zdánlivým okolíkem květů. Plodem jsou tobolky.
Cibuli znali a užívali již naši předkové především v boji proti chřipce a nachlazení. Používali hlavně cibulovou šťávu, cibulový čaj a rovněž odvar z cibule, díky kterým se léčily nemoci respiračního ústrojí, jako je rýma a kašel. Je známo také její použití jako lék proti střevním parazitům. Rostlina obsahuje řadu složek: bílkoviny, cukry, draslík, vápník, fosfor, železo, fluór, síru, vitamín C a B, biotin, kyselinu pantothenovou, nikotinovou a listovou a také karoten. Ovšem obsahuje také řadu minerálních látek, jako železo, zinek, síru, fosfor, vápník, hořčík, draslík, měď, sodík a jód. V cibuli můžeme také najít látku označovanou jako allicin, která má v lidském těle výrazný účinek při infekčních onemocněních, lidově označovaná jako přírodní antibiotikum.
Jako léčivá droga se používá při nechutenství, arterioskleróze, zažívacích potížích, teplotě z nachlazení, kašli a zánětu průdušek, chřipce, angíně, při vysokém krevním tlaku, zánětech ústní dutiny a hltanu. Velmi významná je pro celkové posílení imunitního systému. Také může pomoci zlepšit chuť k jídlu a posiluje žaludek a střeva. V lidovém léčitelství je doporučována také na snížení krevního tlaku, pro snižování hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Užitečné jsou také její dezinfekční účinky. Zevně se také často používá jako obklad po bodnutí hmyzem, přiložený plátek cibule dokáže omezit urputné svědění a otok. Extrakt z ní je využíván jako matečná tinktura v homeopatii. Mezi nežádoucí účinky patří její dráždivý vliv na játra a slinivku břišní, které po jejím požití vylučují více šťáv.
Pro kuchyňské využití je cibule naprosto nepostradatelná. Tvoří základ naprosté většiny jídel, používá se téměř do všech druhů omáček, jako základ pod maso, tvoří součást různých pomazánek a salátů. Cibule se dá upravovat na mnoho způsobů, můžeme jí vařit, smažit, dusit, péct, nakládat anebo jí můžeme jíst jenom tak. Cibule stejně tak jako většina druhů zeleniny je nejzdravější v syrovém stavu.