Chlorella versus Spirulina

cm chlorella

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

POTŘEBUJE DNEŠNÍ ČLOVĚK ŘASY?

Než odpovím, podíváme se, jaké řasy vlastně známe a co od nich můžeme očekávat.

Odborníci rozeznávají několik stovek druhů řas, z nichž ovšem jen pár desítek druhů je jedlých a na prstech se dají počítat druhy řas, které jsou pro člověka přímo prospěšné. Z mořských řas je to na prvním místě vele-známá Nori. Tu znají všichni vyznavači skvělého japonského sushi – úhledných roliček s rýží, zeleninou (i kvašenou), kouskem ryby nebo jiné bílkoviny…, to vše pevně zabalené do Nori.

Dále je hodně známá pevná jang mořská řasa Kombu (v překladu tuhý mořský šál), kterou odedávna užívají lidé s uvolněnými zuby, vypadávajícími vlasy, příliš rozvolněnými klouby, lidé, kteří trpí hemoroidy a/nebo varixy… prostě všude tam, kde je třeba jang zpevnit něco příliš jin uvolněného. Jakýmsi opakem je jin mořská řasa Wakame, která nám naopak pomáhá uvolnit zatuhlé klouby včetně tuhé páteře. Wakame je vlastně jediná řasa, která má řapík. Ten je tvořen unikátním jin gelem, který je právě skvělou výživou pro jang tuhé meziobratlové disky a vnitřní prostředí kloubů vůbec (zvláště pro synoviální kloubní maz).

Mezi další člověku prospěšné řasy patří Hijiki s rekordním obsahem dokonale využitelného vápníku, Arame, které v malém množství podpoří laktaci, ale ve velkém ji naopak ukončí. Červenofialovou řasu Dulse milují děti. Má rekordní množství člověkem zcela využitelného přírodního železa (proto ta barva), ale hlavně se používá za-syrova jen tak natrhaná do misky, smíchaná s kostičkami pomeranče, mandarinky a/nebo grapefruitu. Oblíbená je i řasa Mekabu (část řasy Wakame těsně nad kořeny). Kdo si Mekabu prudce osmaží v horkém oleji, nebude už nikdy holdovat nezdravým smaženým bramborovým lupínkům.

Většina mořských řas musí být dobře tepelně upravená, abychom je mohli my lidé (za ty peníze) dobře využít. Mořské řasy je výhodné vařit společně s luštěninou nebo obilovinou. Vzájemně se skvěle doplňují. Přímo od japonských odborníků jsem se dozvěděl vychytávku: Pokud řasu (ale i luštěninu či obilovinu) nedokážeš rozetřít mezi palcem a malíčkem jedné ruky, není pro tebe dobře stravitelná. Vař ji déle.

Tak zvaný Korsický čaj (Digenea simplex) s lehce nahořklou chutí a přirozeně povzbuzujícím účinkem se tradičně používá na eliminaci červů, posílení žaludku, hlavně však na postupné rozpouštění starého tuku a hlenu nahromaděného v oblasti vaječníků, vejcovodů, dělohy a prostaty. Korsický čaj se vyváří několikrát.

Známe i sladkovodní řasy, které nepotřebují žádnou tepelnou úpravu. Jsou tak maličké (mikroskopické) a tak nabité živinami, že vařit je by byla věčná škoda. S trochou nadsázky by se dalo říci, že moji studenti a pacienti jsou rozděleni na dva tábory. Jedni nedají dopustit na sytě zelenou sladkovodní řasu chlorella pyrenoidosa a druzí si velmi pochvalují až zelenomodrou sladkovodní řasu spirulinu. A já jim trpělivě a dlouho vysvětluji, že celé jejich „fandění“ je založeno na dvou základních omylech:

Předně tady vůbec nejde o nějaké soutěžení a konkurování dvou táborů. Oba zelené doplňky zdravé stravy se totiž náramně dobře doplňují a spolupracují. Nejlepší je, když se oba tábory spojí a budou vzájemně sdílet dobrodiní i „toho druhého“.

Již mnoho let se věnuji studiu praktického využití chlorelly a při své práci mám to štěstí vidět i velmi dlouhodobou a veskrze pozitivní zpětnou vazbu.

Pro příznivce spiruliny mám možná překvapující zprávu (těch překvapení bude víc): spirulina není řasa! A co „horšího“ – je to sinice. Víme, jaké zdravotní a kožní problémy přinášejí sinice v našich rybnících, přehradách a přírodních koupalištích. Ale nebojte se: spirulina je hodná a nanejvýš užitečná sinice. Její mikroskopická vlákna jsou stočena do levotočivé šroubovice, maličké spirály, spirálečky, spirulinečky (odtud jméno). Můžeme tedy říci, že zatímco chlorella je mikroskopická jednobuněčná řasa spirulina je spíše bakterie. Ale hodná a nanejvýš užitečná bakterie. Pro nevěřící trocha vědecké klasifikace:

Doména: Bakterie (Bacteria)

Kmen: sinice (Cyanobacteria)

Řád: Oscillatoriales

Rod: Spirulina

Dealeři všeho, co lze prodávat, neustále vyzdvihují téměř zázračné vlastnosti svých produktů, takže člověk často ani nechápe, jak mohl tak dlouho žít bez nich. Myslím bez produktů i dealerů.

Faktem je, že dnešní líný a pohodlný člověk by se měl zamyslet nad svou životosprávou. Denně se v ordinaci setkávám s lidmi, kteří mají fyzické problémy na svém fyzickém těle. Základním zdrojem energie pro fyzické tělo je fyzická strava a fyzický pohyb. Kdo v tomto ohledu nemá zcela čisté svědomí (sebe nevyjímám), měl by to dát urychleně do pořádku. Základ stravy musí být v pořádku. Potravinové doplňky jsou něco navíc, jsou jakýmsi bonusem na přilepšenou. Ani ty nejlepší potravinové doplňky (včetně řas) není možno chápat jako plnohodnotnou náhradu při chaotické nepravidelné stravě. Na druhou stranu – pro mnoho ignorantů platí: ještě, že aspoň ty řasy máme!

Řasa chlorella i spirulina pomáhají navracet a udržovat zdraví nejen nás lidí, ale i zvířat. Vědecké studie, kterým věřím víc než reklamním letákům dealerů, prokazují, že jedinečné rostlinné fytonutrienty chlorelly i spiruliny podporují imunitní systém, jsou prevencí mnohých onemocnění a zlepšují celkový zdravotní stav organismu. Obě mikrořasy jsou bohaté na rostlinné bílkoviny, betakaroten, železo, pro naše nervy stále důležitější vitamín B12 a základní (esenciální) i vzácné mastné kyseliny. Kromě toho celý sortiment vitamínů, minerálů a živin, bez kterých nemůžeme hovořit o plném zdraví a dobré energii.

Kdybych měl porovnat řasu chlorellu a spirulinu, uvažoval bych takto:

Řasa chlorella a řasa spirulina je sinice. Obě získávají energii pomocí fotosyntézy, proto potřebují velmi mnoho intenzivního slunečního svitu. Pěstují se tedy tam, kde je tepla a sluníčka opravdu dost a dost. Chlorella i spirulina jsou doslova akumulátory sluneční energie, kterou my unavení lidé tolik potřebujeme.

Sliboval jsem několik překvapení. Zde je další: Zatímco přirozeně usušenou spirulinu normálně strávíme, přirozeně usušená chlorella je zcela nestravitelná. Proto doporučuji věnovat zvýšenou pozornost při výběru zpracovatele a prodejce chlorelly. Může se snadno stát, že dáváte peníze za něco, co nemůžete využít. Chlorella musí být velmi sofistikovanou a složitou technologií napřed dezintegrována. Mechanicky se naruší pevná a nestravitelná celulózová slupka. Podvodník, který tuto drahou technologii nemá, ušetří mnoho peněz a času a důvěřivý zákazník nic nepozná. Z několika jistě poctivých prodejců jsem měl možnost osobně si ověřit poctivost a kvalitu pěstitele, zpracovatele a distributora, firmu Vedan Enterprise Corporation. chlorellu od Vedanu již od 90. let minulého století prodává poctivá česká firma chlorella centrum s.r.o., které mohu důvěřovat.

Setkal jsem se i s druhým extrémem: Zpracovatel spiruliny se chlubil tím, jak buněčné stěny spiruliny pečlivě mele. To je ovšem zcela zbytečné, protože my savci máme kvalitní trávicí enzymy, kterými polysacharidy spiruliny rozložíme i bez zpracování. Polysacharidy Spiruliny rozpustit a strávit umíme, celulózu chlorelly rozpustit a strávit neumíme. Pohádky o dezintegraci spiruliny jsou pro laika působivé, ale patrně mají zdůvodnit zbytečně (nebo dokonce neoprávněně) vyšší cenu.

Je pravda, že chlorella i spirulina pomáhají efektivně odbourávat nežádoucí toxické látky a hlavně nebezpečné volné radikály. Poutají je na sebe a přirozenými cestami je odvádějí z těla pryč. Zároveň nám dodávají základní, běžné i veledůležité látky, které v naší každodenní stravě často chybí. Při kombinování chlorelly a spiruliny do těla dostáváme kompletní sortiment aminokyselin, ze kterých si pak naše tělo buduje vlastní bílkoviny. Zde hraje prim chlorella, spirulina je však jejím vítaným doplňkem. Na druhou stranu, pro lidi, kteří mají tak hustou krev (jang) a zúžené cévy (jang), že si ji musí ředit jin léky (warfarin), chlorella (jang) není tak vhodná jako více jin spirulina. Navíc je tu důležitý fakt, že warfarin je inhibován vitaminem K. Další důvod, proč po celou dobu užívání léků na ředění krve nedoporučuji chlorellu a s ní ani zeleniny, které obsahují vitamin K. Léky by fungovaly jen omezeně nebo vůbec. Riskovat trombózu nikdo nechce. Lékař, který warfarin předepíše, je povinen tuto skutečnost každému pacientovi řádně vysvětlit. Spirulina tento problém nepřináší. Naopak: díky obsahu „sluníčového“ pigmentu fykocyaninu ji doporučuji chudokrevným zmrzlým lidem pro podporu krvetvorby.

Kdo potřebuje doplňovat živiny a pročišťovat organismus, kdo potřebuje dát do pořádku střeva a jejich bakteriální obsah, měl by dávat přednost chlorelle. Kdo chce budovat figuru, kdo se trápí nějakou dietou, komu schází energie, na koho „něco leze“ a necítí se zrovna fit, ať sáhne po spirulině. Kdo to chce mít dobře pojištěné na všechny strany, udělá dobře, když oba „zelené doktory“ bude střídat.

U obou totiž byly nejprve na zvířatech, pak i na lidech prokázány proti-nádorové vlastnosti. Dnes už vím, že je to zejména díky jejich schopnosti vázat na sebe volné radikály, aby nám v těle zbytečně neoxidovaly. To je typické pro aktivní antioxidanty, kterými chlorella i spirulina určitě jsou. Jejich kombinací a pravidelným zobáním si budeme zvyšovat odolnost vůči všude přítomným infekcím a virům. Přidáme-li k tomu navíc aktivní pohyb, bude se nám postupně zlepšovat fyzická i psychická výkonnost a odolnost, jen tak snadno se nerozčílíme, nezadýcháme, vysoký tlak se bude snižovat a příliš nízký naopak poněkud stoupne. Rovněž nám pomohou regulovat správnou hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Nevěřím báchorkám, že spirulina je tukožrout a cholesteroložrout. Neviděl jsem žádnou studii, která by to uspokojivě prokázala. Avšak jsem přesvědčen, že a chlorella i spirulina jsou skvělou prevencí obrovsky rozšířených civilizačních chorob, zvláště diabetu a chorob srdce a celého kardiovaskulárního systému.

Oba 100% přírodní produkty jsou natolik čisté, že jsou uznány jako košér. Jsou samozřejmě vhodné pro vegetariány a pro lidi všech věkových skupin, včetně dětí i těhotných a kojících matek, studenty, úředníky, těžce pracující dělníky, sportovce a seniory nevyjímaje.

Důsledně si hlídáme, aby biomasa chlorella pyrenoidosa i spirulina pocházely vždy od našeho tradičního dodavatele a měli tak záruku, že nejsou geneticky modifikovány (non-GMO).

Za celou dobu existence firmy jsem zaznamenal pouze tři případy podezření na alergickou reakci. To je při mnohatisícových odběrech číslo skutečně zanedbatelné. Takových výsledků lze dosáhnout hlavně proto, že tyto přírodní produkty neobsahují žádný přidávaný cukr, sůl, škrob, kvasnice, sóju, žádné obilí, natož pšenici či jiné zdroje lepku, žádné mléko, žádná barviva, ochucovadla, konzervační a chuť zvýrazňující látky a žádná „éčka“.

Potřebuje tedy dnešní člověk řasy?

Kdo má každý den vzorný pestrý jídelníček a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, kdo má skvělou náladu a dostatek sil pro tvůrčí plodný život, ten by potravinové doplňky snad ani nepotřeboval. My ostatní „hříšníci“ občas trpíme různými neduhy a blahodárné účinky řasy chlorelly i spiruliny rádi využíváme. Nebo se těšíme dobrému zdraví a chceme, aby to tak zůstalo.

Pokud jde o finance: Rozhodně nás přijde levněji nákup velkého rodinného balení, než čas strávený v čekárnách ordinací a následně nákup různých chemických léků s množstvím nežádoucích vedlejších účinků. Prevence je totiž vždycky levnější, výhodnější a hlavně trvalejší.