Chci dělat, co mě baví a bohatí

cm svoboda

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Před dvěma lety jsem poprvé udělal kurz s podivným názvem: „Chci dělat, co mě baví a bohatí“ My všichni víme, že bychom měli dělat, co nás baví a že pak peníze přijdou samy. A přesto se i většina ezotericky orientovaných lidí bojí udělat změnu. Nebo ji uděláme a mnoho lidí pak žije roky ve finanční nejistotě. Je stále ještě velmi málo lidí, kteří dělají, co je baví a současně je to bohatí. Je jich tak zoufale málo, že ani tohle slovo v tomto vidu nepoužíváme.

Nevíme, co to znamená, když nás něco bohatí. Umíme si představit, že nás něco obohatí, ale aby nás něco bohatilo trvale?

Známe slovo obohatit se (všimněte si, že ho často používáme v záporném smyslu – na něčí úkor). Známe výraz „Něco mě obohacuje“. Jazyk přesně vyjadřuje to, čemu uvnitř věříme. Ani si neumíme představit, že by nás něco mohlo trvale bohatit. Může nás to občas obohatit. Ale trvale bohatit?

Hodně lidí dělá práci, ve které nejsou šťastní. Proč? Jak se tak blbě můžete ptát? A z čeho budu žít? Vím, že je to pro většinu z Vás zatím nereálná představa, ale mohu dělat práci, která mě baví, přináší mi radost a současně mě bohatí a to nejen penězi. A dokonce přináší radost a bohatí i ty druhé.

Co je pro to potřeba? Mnoho věcí. Musím věřit, že taková práce existuje, že jsem jí hoden, že si to mohu dovolit, že si to zasloužím, že je taková práce i pro mě. Představ, které musíme uzdravit, abychom mohli začít žít lepší život, je mnoho. Ale když uzdravíme byť i jen jedinou takovouhle představu, může se náš život změnit.

Kdo četl knihy pana Kiyosakiho (Bohatý táta, chudý táta a další), ví, že lidé získávají peníze 3 různými způsoby. Ve skutečnosti jsou 4: 1. Nepracuji, 2. Pracuji jako zaměstnanec, 3. Pracuji na sebe (OSVČ), 4. Mám firmu (a pracují tam lidé na mě) nebo Investuji (a na mě pracují peníze). Každý z těchto způsobů má své výhody a nevýhody.

Ale jestli chci být svobodný a mít se dobře a jsem ochoten jít do rizika, tak je ve skutečnosti jen jediný, který může přinést skutečné bohatství a svobodu. Jestli si chci určovat svůj čas, jsou jen dva. Jestli chci mít peníze a nebýt odkázán na milodary, jsou jen tři.

Zjistil jsem, že to, jakým způsobem si člověk (ne)vydělává peníze, je dáno jeho základním strachem. Když si tento základní strach daný člověk uzdraví, může si začít vydělávat více peněz, radostnějším způsobem a jít blíže ke svobodě a bohatství.

Jak uzdravit základní strach

Pro nezaměstnaného je základním strachem „Já to nezvládnu.“ Navenek si o sobě může myslet něco jiného, ale dříve nebo později se ukáže, že ho buď tento strach ovládá nebo si práci najde. Zaměstnanec má základní strach „Já to nezvládnu sám“. Dokud ho tento strach ovládá, nemůže jít pracovat sám na sebe ani pořádně investovat. Samozřejmě možná dělám práci, kterou nejde dělat jako OSVČ. Ale firmu můžu vytvořit skoro na cokoliv.

A jak strach uzdravit? První věc je o tomto strachu vědět. Změnit mohu jen to, co vím, že mám.

Na kurzech používám jakoukoliv techniku, která je v daném okamžiku nejpřínosnější. Na tomto kurzu jsou to skoro vždy konstelace. Jen trochu jinak vedené a jdoucí více do hloubky. Když si někdo uzdraví sebemenší strach, začne se mu v životě o něco lépe dařit, bude sebevědomější a začne k sobě víc přitahovat to, co vědomě chce. A co teprve, když si uzdravíme základní strach, který do velké míry určuje náš život, naši práci i kvalitu našich vztahů.

Navštivte kurz Chci dělat, co mě baví a bohatí.