Chcete to vzdát? – Tři písničky, které přinášejí naději a novou sílu

cm deprese1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná právě teď potřebujeme, aby nás někdo objal a řekl: „To bude dobré.“ Odpradávna byla jedním z prostředků, který lidem pomáhal zahánět jejich chmury, i hudba. Zaposlouchejte se do tří písní, které mají moc vyvolat silné emoce a dodat potřebnou energii dále svůj život zvládat.

Jsme-li v depresi, či v myšlenkovém víru negativních emocí, můžeme nám pomoci, když svou pozornost přeladíme na něco, co nás inspiruje. Když se díváme delší dobu na nějaký obraz, sledujeme film nebo jdeme na koncert, je to, jako bychom na chvíli vstoupili do jiné reality. Nabije nás to novou energií a svou situaci pak vidíme v jiném světle. Minimálně pak máme více síly ji zvládat. Kéž by tomu tak bylo i u poslechu těchto tří písní:

1. NIČ NIE JE STRATENÉ (Peter Cmorik)

Velmi silná písnička druhé slovenské SuperStar, Petera Cmorika. Když jsem na ni ještě v psychiatrické léčebně upozorňoval pacientky, opakovaně říkaly, že jim při jejím poslechu tekly slzy. Někdy prostě jen toužíme mít naději a Peter Cmorik nám ji dává:

2. MŮŽE SE STÁT (Lucie Vondráčková)

Možná, že právě tápeme a chceme to vzdát. Jak zpívá Lucka, „nejhlubší noc je, než se rozední.“ I naše noc jednou skončí a opět začne svítit Slunce. Když se kdysi ptali jednoho historika, jaké si podle něj můžeme vzít největší ponaučení z historie, chvíli se zamyslel a řekl: „Když je noc nejtemnější, rozzáří se na obloze hvězdy.“

3. NIKDY TO NEVZDÁVEJ – SOMEONE´S WATCHING OVER ME (Hillary Duff)

Stejnojmenný film a emocemi nabitá píseň v podání Hillary Duff: „Budu silná, i když všechno půjde špatně. I když stojím ve tmě, někdo nade mnou bdí. Nezáleží na tom, co lidé říkají a nezáleží na tom, jak dlouho trvá. Věř v sebe sama a budeš létat vysoko.“