Chaluha bublinatá (Fucos vesiculosus)

cm chaluha

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Chaluha bublinatá patří do čeledi Fucaceae. Tato bylina je známa také pod názvy bublinatka nebo mořská řasa. Barva je dána tím, že žlutohnědá barviva, nejvíce fukoxanthin, překrývají tradiční zelený chlorofyl. Bývá zbarvena zelenavě hnědě nebo žlutozeleně. Je tvořena pásy, které jsou rozvětvené. Sbíraná část je stélka.

Mezi obsahové látky patří algináty (řazené mezi polysacharidy) a jód, jak je obvyklé u mořských řas. Díky obsahu jódu lze o užívání uvažovat u mírnějších poruch štítné žlázy (při snížené funkci), pokud pacient neužívá léky. Pokud ano, je to třeba probrat s lékařem. Mimo jiné i proto, že hrozí nebezpečí, že následkem přijímání vyšších a dlouhodobých dávek této léčivé drogy se zvýšená činnost štítné žlázy projeví hubnutím, pocením, únavou, častou řídkou stolicí. Dále je doporučována jako doplněk léčby, jako projímadlo a jako metabolikum.

V lidovém léčitelství je chaluha bublinatá doporučována jako odtučňovací složka v čajových směsích. Dále bývá doporučována jako doplněk léčby při zánětech kloubů a revmatismu a mimo jiné přispívá i ke snížení hladiny lipidů a cholesterolu v krvi. Některé zdroje rovněž uvádějí, že užívání chaluhy může podporovat růst vlasů, ale toto je ve stádiu ověřování. V době těhotenství a kojení není použití chaluhy jako doplňku léčby doporučováno. Dále bylo zaznamenáno, že může zhoršovat akné.

Přípravky je  pro lepší účinek kombinovat s jinou mořskou řasou, čepelatkou prstnatou (přípravek dále obsahuje výtažek ze zeleného čaje a citrusových plodů). Některé zdroje doporučují chaluhu bublinatou kombinovat s čajem pu-erh, kdy dochází ke zlepšení odbourávání tuků. Chaluha bublinatá je zpracována průmyslově, používá se jako například pro výrobu želírovacích prostředků a hnojiv (zde jako zdroj jodu).