Chaga

cm chaga

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Medicinální houba chaga /čága/ patří mezi nejsilnější antioxidanty na světě, a chrání tak buňky proti oxidačnímu stresu a předčasnému stárnutí. Neocení ji však pouze příznivci anti-agingu, výjimečná je i její schopnost podpořit či regulovat imunitu, což umožňuje její využití také u autoimunitních chorob.

Rezavec šikmý (Inonotus obliquus, anglicky birch mushroom, rusky chaga, japonsky kofikisaruno-koshikake) pochází ze sibiřských stepí, kde parazituje na kůře živých bříz. Je nabitý řadou vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních sloučenin s širokými účinky na organismus. Antioxidant, který dle výzkumů umí stabilizovat růst nádorů, detoxikuje a vyživuje. Jako silný adaptogen pomáhá tělu vyrovnat se stresem, uklidňuje mysl a zároveň dodává energii.

Historie

Chagu znali nejen na Sibiři a severu Číny, ale i v Japonsku, Africe a Severní Americe a je součástí tradičního léčitelství přírodních národů. Čaj z chagy se používal při rakovině, zánětech žaludku, nevolnosti a pro celkové posílení organismu. I v rámci výzkumů ve 20. století byla pozornost zaměřena na schopnost inhibovat růst nádorů prostřednictvím aktivizace imunitního systému a podporu chemoterapeutické léčby.

Účinky dle tradiční čínské medicíny

  • Povaha: teplá
  • Chuť: sladká
  • Tropismus: játra, slezina, ledviny
  • Účinky: vyživuje ledviny, játra a srdce, posiluje obrannou čchi, podporuje tvorbu čchi a krve; přeměňuje vlhkost a hleny

Používá se pro posílení obranyschopnosti při infekčních a nádorových onemocněních, zánětech trávícího traktu, alergii, k podpoře a ochraně jater, detoxikaci, v rámci podpůrné léčby kožních potíží, k normalizaci krevního tlaku a cholesterolu.

Kontraindikace

  • při užívání léků na ředění krve konzultujte se svým lékařem

Pěstování a kvalita

Chaga se díky svému dlouhému vývojovému cyklu pěstuje na umělém substrátu nejobtížněji ze všech medicinálních hub, proto se využívá divoce rostoucích zdrojů. U doplňků stravy je vhodné zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj s dlouhodobou garancí kvality. Nejlepší jsou výtažky, které prošly dvojitou extrakcí, což napoví uvedený obsah jak polysacharidů, tak triterpenů.