Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
To, čemu říkáme cestovatelský průjem, může být vyvoláno různými podněty, a to i nestřídmostí v pití alkoholu nebo konzumací tučných a kořeněných jídel. Ovšem s největší pravděpodobností bývá způsoben kontaminovanými potravinami, vodou nebo vystavením působení nových druhů bakterií. K dalším příčinám patří špatná hygiena, časový posun a únava, klimatické změny, nebo jednoduše psychický stres spojený s cestováním.
Příčiny průjmu
Průjem mohou vyvolat také některé léky, zejména antibiotika, která jsme si na cestě vzali k léčení zcela jiného zdravotního problému. Při antibiotikách se proto doporučuje užívat doplňky stravy obsahující prebiotika, často v kombinaci s probiotiky.
Pokud se jedná o tradiční průjem při cestování, je to nepříjemnost, která nepředstavuje žádné větší nebezpečí. Onemocnění se obvykle objeví v prvních dnech pobytu a průměrně po třech až pěti dnech odezní. Někdy je doprovázen i křečemi v břiše a zvracením. Ovšem průjem může být zapříčiněn alergií na určité potraviny, nejčastěji na mořské plody nebo mléko. Je to tím, že například zmíněné mléko na jiném kontinentu obsahuje odlišné bakterie, než na které je vaše tělo zvyklé, a může dojít k nežádoucí reakci.
Prevence
Velmi důležité je dodržovat zásady prevence. Především je nutno se vyhnout kontaminované vodě. Nesmí se pít ani si čistit zuby vodou z vodovodu. Místo toho je nutno pít nebo používat vodu balenou nebo převařenou. Důležité je také vyhnout se používání kostek ledu připravených z vody z vodovodu. Můžeme pít balené nápoje v láhvích nebo plechovkách. Během plavání je třeba mít hlavu stále nad hladinou a snažit se vyvarovat polknutí vody vzhledem k možné kontaminaci.
Dále je třeba kontrolovat, zda bylo jídlo dobře uvařeno. Je třeba se vyhnout potravinám, které mohly být umyty vodou z vodovodu (ovoce, zelenina), zmrzlině a dalším pochybným potravinám.
Co na průjem
Při onemocnění se nabízí možnost výběru užívání některých léků. Buď se jedná o léky na předpis (velmi oblíbený je Ercefuryl, který zabírá v oblasti Středozemního moře) nebo některé volně prodejné léky. Z přírodních prostředků pomáhá tzv. živočišné (správně rostlinné) adsorpční uhlí. Ten na sebe naváže škodliviny a zabrání působení toxinů. Čím dříve je užit po řekněme konzumaci nekvalitního či nevhodného jídla, tím lépe. Z přírodních přípravků, které lze použít u průjmu, lze doporučit Cats Claw.
Dieta při průjmu
Léčbu je třeba doprovodit dietou. Při dietě se první den doporučuje nejíst vůbec, pitný režim musí být naopak výrazný (čistá voda a bylinné čaje). Druhý den je možno jíst suché pečivo, třetí den také rýži. Čtvrtý a pátý den se doporučuje kuřecí vývar. Z ovoce je možné jíst banány a jablko a ze zeleniny brambory a mrkev. Šestý a sedmý den pacient už může jíst běžnou stravu, bez sladkých, tučných a mléčných jídel a čokolády.
Průjem v těhotenství
Při cestování jsou i rizikové skupiny pacientů, kam patří těhotné ženy a děti. Pokud cestovatelský průjem postihne těhotnou ženu, většinou k negativnímu ovlivnění vlastního těhotenství nedochází, protože bakterie a viry zůstávají v zažívacím traktu. Negativní vliv na těhotenství může působit dehydratace, proto je potřeba si hlídat dostatečný příjem tekutin. Větší dietní omezení není vhodné, doporučuje se vynechat mastná, kořeněná a velmi slaná jídla. Těhotná žena nesmí užívat léky proti průjmu. V případě dlouhodobých nebo silných potíží musí navštívit lékaře.
Průjem u dětí
Průjem u kojenců a batolat je často možné zvládnout bez pomoci lékaře. Jsou však určité příznaky, při jejichž objevení musí malý pacient navštívit lékaře. Jedním z takových příznaků je příměs krve ve stolici. Nebo stěžuje-li si dítě na bolesti bříška nebo bolestivě reaguje při pohmatu na bříško. V takovém případě musí lékař hlavně vyloučit náhlou příhodu břišní, která by si vyžádala zásah chirurga, obzvláště pokud se vyskytuje teplota.
Průjem – léčba
Lékaře je nutno vyhledat i při nekomplikovaném průjmu, který nelze vyléčit běžnými prostředky. Při léčbě nekomplikovaného průjmu musíme, stejně jako u dospělého, zabránit ztrátám tekutin a minerálních látek a již ztracenou vodu a minerály doplnit. Doplnění tekutin se v období akutního průjmu děje energetického příjmu, který si dítě doplní později ve fázi rekonvalescence. Je také důležité vědět, že nadměrný příjem tekutin může vést ke zvracení a následným dalším ztrátám minerálů a tekutin. Proto se tekutiny musí doplňovat postupně v menším množství.
Probiotika a prebiotika
Jakmile je průjem již vyléčen, je třeba užívat doplňky stravy z oblasti probiotik a prebiotik, protože průjem poškozuje střevní mikroflóru. Probiotika jsou živé mikroorganismy žijící ve střevním traktu (většinou laktobacily a bifidobakterie), které jsou prospěšné pro lidské zdraví. Upravují bakteriální osídlení tlustého střeva, zabraňují přemnožení škodlivých bakterií a kvasinek. Je to dáno tím, že produkují organické kyseliny, tím se sníží hodnota pH, což zastaví růst nežádoucích bakterií a kvasinek. Z probiotik doporučovaných u průjmu lze doporučit acidophilus nebo probiotika. Pro děti od 3 let je možné doporučit přípravky Biopron Laktobacílky. Pro mladší děti od 1 měsíce je možné doporučit přípravky laktobacílky, které jsou vhodné pro děti od 3 měsíců. Jako potrava pro růst probiotik právě slouží látky označující se jako prebiotika. Jedná se nejčastěji o složité sacharidy, které nejsou rozloženy a vstřebávány v lidském tenkém střevě.
K nim patří rozpustná vláknina (inulin nebo pektin), oligofruktóza, laktóza či ovesné vločky. Právě proto je pozitivní efekt větší, když se kombinují probiotika a prebiotika, což zlepšuje přežití a usídlení probiotických mikroorganismů ve střevě, a tím se účinně potlačuje množení a aktivita škodlivých bakterií. Tento efekt následně přispívá k posílení imunity.