Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Je dobrodružné objevovat nové krajiny a exotiku, poznávat zvyklosti lidí jiných končin světa. Dnes máme možnost svobodně cestovat. A nemám na mysli pobyt s cestovní kanceláří v nějakém resortu evropského stylu, ale cestování po vlastní ose a s batohem na zádech. Pokud na to máme prostředky, čas, a hlavně dobré zdraví, pak je to v pořádku.
Specifické dotazy
Do poradny mi chodí lidé, kteří mají chronickou nemoc, mají zdravotní potíže a samozřejmě velkou touhu poznávat exotické krajiny. Tato touha je tam žene jako hnací stroj a současně jim zatemní mysl před tím, že by rozumně a sebekriticky vyhodnotili svou zdravotní situaci. Vědí, že se jim nemoc zhorší, ale spoléhají se na to, že jim medicína dokáže pomoci. Spolehnou se na očkování a na své léky a svou touhu uskutečnit cestu si zabezpečují tím, že se vybaví tzv. nouzovými léky. Mezi ně často patří např. kortikoidy, antibiotika a jiná specifika pro jejich nemoc.
Psychika hraje prim
Ano, psychika hraje důležitou úlohu. Když je psychika v pohodě, pak se nemoc neuplatní a samozřejmě naopak. Hnací silou je touha po poznání, po naplnění snu. Jenže nadšení se někdy brzy rozplyne, třeba už na letišti, v letadle, po vyjití z letištní budovy rázem do vysoké teploty, vlhkého vzduchu, smogu z motorek. Ale je to kouzelné, tak jiné. Situace se zlepší v pralese, kam dotyčný směřuje, tam bude lépe. A není. Chybí hygiena, je tam jiné jídlo, jiné bakterie, nepohodlí ve slaměné chýši, štíři, hadi, moskyti – a malárie.
Nové symptomy
Objeví se vyrážka, průjem, horečka, k lékaři je to daleko a je drahý, možná pomůže místní šaman. Sám si naordinuje antibiotika, bere tabletky na bolest, na teplotu… a jeho základní nemoc se zhoršuje, přichází deprese – co si tady počnu… Díky moderní technice mi z jiného kouta zeměkoule píše do poradny – pomozte, co mám dělat, jak to mám řešit?
Zdá se vám, že přeháním? To přece není možné, dnes se cestuje úplně jinak, doktoři jsou všude, léky se to dá spravit… Ano, setkávám se s takovými případy, nějak to vždycky dopadne, najdeme cestu, jak se dostat z problému…
Prohloubení chronické choroby
Po návratu se situace časem stabilizuje, jeho základní nemoc pokračuje dále, byla však prohloubena aktivita nemoci, imunitní systém výrazně oslabil a po čase se přidala další komplikace. Ale doma jsou krásné fotky, suvenýry a vzpomínky na setkání s domorodci, šamanem. Bylo to nezapomenutelné.
Co je žádoucí
Když se blíží zima, lidé z Evropy letí za teplem do tropických zemí. Pokud je to zájezd s cestovní kanceláří do hotelu, kde je všechno tak jako zde v Evropě zajištěno – hygiena, strava, lékařská péče, pak bych v tom neviděl problém, ale jakmile je cestování bez tohoto zajištění, bývá v tom vždy nějaký háček. Jsem v kontaktu s pacienty, kteří mají nemocné srdce, vysoký tlak, zažívací problémy, alergie, trpí na astma, mají poruchu imunity a také autoimunitní nemoci.
Pozor – u těchto nemocí není žádoucí prodělat jinou, exotickou nemoc. Jejich imunitní systém na ty viry, bakterie, parazity neumí správně reagovat, reaguje samozřejmě neadekvátně. Domácí léčení po takové dovolené se táhne i řádku měsíců.
Rozhodl jsem se zde vyjádřit svůj názor, protože na toto téma dostávám dotazy do naší poradny; lidé trpící chronickou nemocí se mě ptají, co si s sebou vzít, a chtějí slyšet ujištění, že se jim nic nestane. To jim samozřejmě nemohu poskytnout, ale mimo jiné jim vysvětluji, že si mají zodpovědně vyjasnit priority a učinit správné rozhodnutí. Stabilizace chronické nemoci, anebo pomíjivý zážitek v exotické krajině s komplikacemi? Doporučuji to první.