Cestování do rizikových oblastí z hlediska zdravé dlouhověkosti

cm muz horolezec

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Před delší dobou jsem byl požádán, zda bych mohl napsat nějaký článek na téma „cestovní medicína do rizikových oblastí“.
Samozřejmě že není žádný problém například vyjmenovat některé osvědčené produkty, jako je například:

Tea Tree Oil (naředěný se dá použít na kloktání)

Intimed – balzám

které může budoucí cestovatel doplnit o další produkty dle vlastního výběru.

K tomu by se patřilo zopakovat pravidla, která se donekonečna opakují. Například o preferování konzumace dovážené balené vody, protože v rizikových oblastech dokonce i „kohoutková voda“ z místních vodovodů (i na hotelu!!!) může obsahovat infekční mikroorganismy. O vyhýbání se nákupu jakýchkoliv potravin na místních tržnicích ani nemluvě…

Mně se však v hlavě celou dobu vybavuje jen jeden jediný postoj k tomuto tématu, který mohu s čistým svědomím zaujmout z hlediska zdravé dlouhověkosti.

Moudrý člověk do žádných rizikových oblastí necestuje.

Od toho tu máme dostatek jiných dobrodružných povah, které nám neustále dodávají nové a nové cestopisné reportáže z exotické ciziny. Občas nějakou z nich shlédnu v televizi nebo pročtu na internetu – to abych věděl, že přes všechny politiko-ekonomické zločiny, které jsou na nás denně páchány, je Česko stále jednou z nejpříjemnějších zemí k životu z toho prostého důvodu, že ve většině jiných zemí – a především v těch rizikových – se žije mnohem a mnohem hůře.

Proti argumentu, že na cestování do exotických zemí přece není nic špatného, když miliony lidí do rizikových oblastí každoročně jezdí, lze odpovědět i tak, že miliony lidí kouří a požívají organické rozpouštědlo etanol. Většinové chování není zárukou nejlepší volby. Je to jen důkaz toho, jak ještě mladá a nemoudrá je naše lidská civilizace. Ale to nevadí, Vesmír má času dost, má ho celou věčnost – a když to nejde jinak, nechá sem tam nějaké lidské společenství nebo i celou civilizaci zaniknout, pokud je příliš nepoučitelná.

Kdo nechce zbytečně trpět a kdo se chce v co nejlepším zdraví dožít vysokého věku, ten by do žádných rizikových krajin prostě jezdit neměl.