Co s doktorem II. díl – Cesta etikoterapie

cm co s doktorem2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Co se to kolem mě děje? Jako by přede mne byly kladeny důkazy pro to, k čemu jsem sám došel. Už to nemohu ignorovat. Ti lidé jako by mi byli posíláni do cesty, abych… Abych co? Ti lidé přinášejí své příběhy, protože se potřebují někomu svěřit. Někomu, kdo je ochoten to s nimi sdílet a nezavrhnout jejich vnímání světa, jejich bolest, bolest z neporozumění, z nepřijetí…

Věřím, že to pro ně má nějaký smysl. Ale proč to přinášejí mně? I pro mě to musí mít nějaký smysl, ale jaký? Možná, že na tom velkém množství příběhů mám možnost pochopit a pojmenovat obecně, co my lidé děláme špatně. Pochopit a procítit, kde špatně vnímáme či posuzujeme svět a své místo v něm. Uvědomit si, proč pak musíme nutně prožívat bolest z neporozumění a nepřijetí doslova na své kůži.

Ale musíme? Tak takhle já žiji – vtahován do příběhů bližních. A co můj příběh? Co se změnilo?

Předtím jsem patnáct let žil jako doktor – svázán dosti těsně s tělesnou stránkou nemocných, a přesto jsem neměl pocit, že pracuji s lidmi. Formálně ano, ale obsahem jaksi ne.

Naše fyzické formy se dotkly fyzicky, formálně se setkaly:
„Dobrý den.“
„Dobrý den.“
„Co vás bolí?“
„Bolí mě v krku.“
Ale to bylo celé setkání s člověkem.

S celým člověkem?
Ta navyklá fráze mě okamžitě svedla z cesty. Přivedla mě do styku jen s jejich fyzickými buňkami, sliznicemi, chrupavkami, kostmi, cévami a s jejich záněty, nádory, pohmožděninami, zlomeninami a tržnými ranami, které utržily při svém pokusu projít hmotným světem. Příčiny se tu zdály být hmotné, mnohdy velmi hmotné.

„Kde hnis – tam ho vypusť!“ Tradovaná doktorská moudrost. Když pronikáte skalpelem do abscesové dutiny, když se vyvalí proud hnisu, následovaný obrovskou úlevou (na obou stranách), těžko vás někdo přesvědčí, že to nebyla správná léčba. Víte naprosto jistě, že léčíte a že pomáháte. Nevidíte jediný důvod, proč byste to měli dělat jinak. Zvlášť když víte, že právě touto dobou dělají tisíce lékařů na celém světě totéž. Síla zvyku. Člověk je epitel, člověk je sliznice, tkáň. Nemocná tkáň – nemocné tělo, nemocný člověk je nemocná tkáň, nemocná hmota. Člověk je hmota. Nemocný člověk je nemocná hmota. Jak jednoduché! A já, mocný lékař, mám mocné hmotné prostředky, jak mu – té nemocné hmotě – pomoci. Ano, lékař může vyléčit nemocné tělo. Jiné cíle si ani neklade. S celým člověkem se vůbec nemusí setkat. Je odborník na hmotu a je ho tady v hmotném světě třeba. Je tu důležitý. Pamatuji si za ty roky tisíce otevřených úst, tisíce zánětlivých změn, ale žádný příběh. Žádný příběh předtím a žádný příběh potom. Až duše vytváří příběhy a ukládá je do těla.

Co se u mě změnilo, je to, že už třináct let, co jsem odložil bílý plášť, jenom poslouchám příběhy. Snažím se přeložit, co nám duše tou bolestí těla říká. Co na nás, nemajíc jinou možnost, doslova křičí: „Soustřeď se už konečně na sebe a vrať se domů.“ Cože? Že je tam prázdno a neútulně? A kdo za to může?

Dokud budete hledat svůj hřejivý útulný vnitřní pocit ve vnějším světě a u někoho jiného, budete znovu a znovu zklamáváni. Ať se vám dělo cokoli, ať už bylo či nebylo vaše dětství bezproblémové, je to minulost. A teď je teď! Chcete-li se stát dospělí, je jistě ve vašich silách se z minulosti poučit, odpustit a začít budovat svůj útulný vnitřní domov v sobě.

Ukázka z knihy Co s doktorem – Cesta etikoterapie II. díl.
V naší nabídce naleznete také Co s doktorem – etikoterapie I. díl (Vladimír Vogeltanz).