Cannabis – mocná síla přírodního konopí

cm konopi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V současné době prožívá konopí seté velký boom – objevují se tzv. konopné lékárny (i když se zde nejedná o klasické lékárny, ale prodejny), na trhu můžete najít řadu nových přípravků a v parlamentu i médiích se diskutuje o uvolnění léčivých přípravků s obsahem z konopí s obsahem THC. Pro obyčejného zákazníka vše splývá v jeden balík, takže často ani nevíme, zda je řeč o dosud nelegálních přípravcích z konopí obsahujících THC či o nevinných, ale přesto pro naše zdraví velmi užitečných přípravcích obsahující konopný olej, který je zpracován tak, že obsahuje zcela zanedbatelné množství vlastní návykové látky THC a jež jsou zcela neškodné, patří pochopitelně k druhé skupině.

Konopný olej, který obsahuje, se získává lisováním semen konopí setého. Ve své nerafinované formě (neprošel rafinací, čištěním přírodní suroviny), lisovaný za studena, má světle až tmavě zelenou barvu a charakteristickou oříškovou chuť. Ve své rafinované, zpracované formě je čirý a bezbarvý bez chutě a vůně. Ale tato forma nás nemusí zajímat, rafinovaný konopný olej se používá pro kosmetické prostředky. V průmyslové formě se používá například do maziv či nátěrových hmot.

Ale zpátky k oleji nerafinovanému. Tento olej má zajímavý poměr mezi jednotlivými druhy mastných nenasycených kyseliny, tedy mezi jejich omega-6 a omega-3 formou v poměru 3:1, což odráží přirozený poměr těchto kyselin v lidském těle. Olej tvoří zhruba třetinu váhy semen konopí. Tento jedlý olej obsahuje 80% esenciálních mastných kyselin. Jsou nazývány jako esenciální, protože si je tělo nedokáže připravit samo. Hrají významnou roli v energetické bilanci organismu a dále při snižování krevního tlaku, snižování hladiny triglyceridů, výživu pokožky a jejich tzv. derivátů (vlasy, nehty) nebo tvorby buněčných membrán. jejich pravidelné užívání tak pomáhá předcházet srdečním nemocem, hypertenzi, vysoké hladině cholesterolu, artritidě a dalším chorobám.

Z dalších látek obsahuje fytosteroly, vitamíny A, B, C, a D a minerály draslík, vápník, železo a hořčík. U konopného oleje je důležité, že může být konzumován stále, nedochází k nevyváženosti jednotlivých složek směsi zmíněných nenasycených mastných kyselin.

Pokud by někdo chtěl používat konopný olej při smažení, musím ho zklamat, protože má nízkou teplotu rozkladu a není vhodný pro tuto činnost. Používá se hlavně jako olej do potravin a přírodní přípravek. Pokud se například obáváme konzumovat rybí tuk pro jeho kontaminaci toxiny, konopný olej přestavuje alternativu.

Konopí seté - list

Jaké jsou tedy možnosti jeho využití?

Jako doplněk našeho jídelníčku zabrání zvýšení hladiny cholesterolu. Pomáhá ochraňovat náš organismus před vznikem srdečních nemocí či onemocnění cév. Díky pozitivnímu vlivu na pokožku a její deriváty jeho užívání je vhodným doplňkem léčby při ekzému či lupence a pomáhá udržovat zdravou kůži, vlasy a nehty. Dá se užívat i jako doplněk nejrůznějších diet při hubnutí, ať už ve formě přírodního přípravku či jako olej do salátů a podobně.

Konopný olej se samozřejmě také objevuje v řadě přípravků z oblasti přírodní kosmetiky jako je například Bio Karité Konopný balzám.