Čajování

cm caj se skorici

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nevím, jak to máte vy, ale u mě se s počátkem podzimu objevuje nálada začít víc vařit teplé nápoje a hlavně čaje. Nasávat jejich vůni, která se všude rozprostře a prostoupí každý kout. Použít různé druhy koření na dochucení. Odhadnout správnou chvíli pro scezení a těšit se na jejich barvu a chuť. Je to pro mě vždy obřad – vytáhnout konvičku na čaj, ohřívátko na čajovou svíčku a oblíbené hrníčky, ze kterých čaj ráda piji… a pak se jen schoulit pod deku do křesla. Věřím, že i vy máte své čajové rituály, které si s nadcházejícím chladnějším počasím užíváte. Může nám k nim skvěle posloužit celá nabídka energy čajů, obzvlášť když tím ještě pomůžeme našemu tělu ke zdraví.

Trochu historie

Objevitelem čaje by měl být, podle Číňanů, císař Šen-nung přezdívaný Božský vladař (cca 2800 př. n. l.). Ve své Lékařské knize se poprvé zmiňuje o čaji jako o hořkém nápoji a rostlině odpovídající čajovému keři. Byla by to tak první zmínka v historii o rostlině zvané Camellia sinensis (čajovník čínský). Jenže kniha byla zhruba v 7. století n. l. přepsána a originál se nedochoval. Za nejstarší písemnou zmínku o čaji se obecně považují informace v čínském slovníku z roku 350 n. l. Najdeme zde informaci, že nápoj se připravuje z listů vařením. Některé zdroje uvádějí jako pravlast čaje Barmu, odkud se rozšířil do Číny a Indie. V dnešní době jsou nám známy čaje zelené, černé, bílé a takzvané nečaje, které se luhují z rostlin nebo stromů a jsou čajům podobné. Mezi nečaje patří vedle rooibosu a maté i Lapacho. Troufám si říci, že jde o nejuniverzálnější čaj, který má Energy v nabídce a se kterým můžeme při přípravě přímo kouzlit.

Lapacho

Lapacho pochází z kůry stromu, jehož domovina je v Brazílii, Bolívii, Peru, severní Argentině a Paraguayi. Je nazýván „nápojem Inků“. Tento národ jej s úspěchem využíval především u leukémie a jiných nádorových onemocnění, protože napomáhá v odstraňování nečistot a usazenin z těla.

Víte to?

  • Některé stromy lapacho jsou staré více než 700 let a účinkům jejich kůry jsou připisovány až zázračné schopnosti.
  • Indiáni nazývají tento strom „tajy“, což znamená „mít moc a sílu“.
  • Tuto čajovou specialitu dostali do Evropy Vikingové, měnili ji za drahé kameny.
  • Čaj rádi pili ruští carové a makedonští mniši.
  • Na evropské trhy byl čaj uveden v roce 1991.

Účinky Lapacha:

  • Posiluje imunitní systém a vnitřní orgány – játra a ledviny.
  • Příznivě ovlivňuje chronická onemocnění.
  • Podporuje trávení a umí povzbudit látkovou výměnu.
  • Normalizuje metabolismus cukrů, je vhodný pro diabetiky.
  • Hubí některé druhy plísní a bakterií, je vhodný při poševních výtocích.
  • Je účinný při vyrážkách, pomáhá na zhnisaná místa a při zánětech.
  • Pozitivně působí po chemoterapii nebo delším užívání psychofarmak, uklidňuje nervový systém a zmírňuje podráždění, migrény.
  • Aktivuje přirozenou funkci potních žláz.
  • Zlepšuje prokrvování těla a má kladný vliv na srdce, krevní oběh a chudokrevnost.

Vnitřní použití

Chuť lapacha nemusí být pro všechny příjemná, a proto přijměte oproti doporučené přípravě několik variant zpestření. Čaj se nemá pít horký (tanin při dlouhodobějším popíjení může poškodit sliznice ústní dutiny a žaludku – řešením je zneutralizovat účinky taninu přidáním mléka nebo smetany). Množství vypitého čaje je individuální, pohybuje se od 2 šálků (po 2 dl) až do 2 litrů. Žádné vedlejší účinky dosud nebyly prokázány.

Mátové Lapacho

K uvařenému a scezenému Lapachu přidáme 1 lžičku sušené máty, společně vyluhujeme 15 minut. Po scezení můžeme nápoj ozdobit lístkem čerstvé máty a plátkem citronu, případně osladit agávovým sirupem, medem nebo třtinovým cukrem. Výborně chutná vychlazený.

Brazilské Lapacho

Při přípravě lapacha použijeme vedle vody i suché víno (bílé nebo červené) v poměru 1:1 a dochutíme čerstvou pomerančovou šťávou, příp. kousky nakrájeného pomeranče.

Lapacho indiánek (pro děti od 3 let)

Klasicky připravený čaj kombinujeme s různými ovocnými šťávami, které naše děti pozřou, a dozdobíme ovocem.

Imunitní bomba

Do čaje přidáme špetku kajenského pepře a šťávu z 1 citronu. Přijde pak silná potní reakce, při které se z těla vylučují viry a bakterie. Dobré je zůstat v klidu a teple.

Labužnické Lapacho

Do základního čaje přidáme koření (vanilka, skořice, hřebíček), dochutíme smetanou, případně ozdobíme šlehačkou a třeba višní s nastrouhanou čokoládou.

Extra tipy

Základní odvar z lapacha využijeme horký do polévek, studený do oblíbených nápojů smoothie. Nebojte se jej také využít k přípravě ranních snídaňových kaší. Vychlazený jej nabídneme k pití našim pejskům a kočičkám – odstraňuje vnitřní i vnější parazity.

Vnější použití

Celková očistná koupel

Do napuštěné vany přidáme 2-3 l odvaru z lapacha připraveného podle základního postupu (cca 10 čajových lžiček na 3 litry vroucí vody). Koupeme se maximálně 20 min., potom se neoplachujeme, jen osušíme. Do koupele nepřidáváme žádné soli, neumýváme se, jen relaxujeme.

Částečná koupel

Na plísně, ekzémy či poranění rukou a chodidel. Využijeme klasický odvar a nohy nebo/a ruce ponoříme na 15-20 min. do lavorku, pak jen osušíme. Účinek můžeme podpořit některým z krémů Energy – Protenktinem v případě plísní na chodidla, Droserinem na ruce, u zranění Artrinem.

Lapachové obklady

Jsou účinné při ekzémech, drobných ranách, bolestech kloubů, únavě očí. Připravíme čaj 2x silnější (4 čajové lžičky na 0,5 l vody, při očním obkladu 2 lžičky), namočíme do něj gázu, přiložíme na postižené místo a ještě překryjeme bavlněnou gázou (na oči použijeme vatový tampon). Necháme působit cca 10-20 min. a opakujeme.