Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
K dalšímu Energy čaji nás dovede legenda o bojovníkovi z kmene Ashaninka. Při lovu v amazonské džungli byl těžce zraněn a očekával svou smrt. Když vtom spatřil amazonského tygra zvaného Otorongo, jak ostrými drápy a zuby rozdíral silnou liánovitou rostlinu, z níž pak pil vytékající šťávu. Následně plný síly vyskočil a ulovil srnu. Raněný bojovník se z posledních sil doplazil k této rostlině a také se napil její šťávy. Jeho síla se mu vrátila, rány se zacelily. Když po návratu ke svému kmeni vše vyprávěl ostatním, považovali to jeho spolubojovníci za poselství bohů a rostlinu, ze které bojovník pil šťávu, nazvali Vilca Cora, což v jazyce kečua kmene Inků znamená „svatá rostlina“.
Uncaria Tomentosa
Vilcacora, známá také pod názvem kočičí dráp, Uňa de Gato neboli Uncaria tomentosa je nejběžnějším druhem z 60 druhů liánovitých rostlin. Ale jen tento jeden druh s bíložlutými květy má unikátní, pro naše zdraví využitelné léčivé vlastnosti. Roste v džungli, především na svazích hor západní části Střední a Jižní Ameriky, vyskytuje se také v Africe a Asii. Dosahuje délky 20-30 metrů. Rostlina je zralá teprve po 20 letech, kdy je kůra již zdřevnatělá, přičemž nejvíce léčivých látek je obsaženo u tříleté rostliny v kůře a v kořenu.
Způsob přípravy
Už jen způsob přípravy je obřadem a rozhodně to není rychlá záležitost. Tak, jak se učíme věnovat pozornost sobě, vyžaduje i Uncaria tomentosa při přípravě úctu a pokoru. Na 1l vody dáme 1 rovnou polévkovou lžíci kůry, 20 minut povaříme. Pro větší účinek kůru před vařením ještě 1-2 hodiny macerujeme ve studené vodě. Po uvaření necháme chladnout, vylouhovat a až poté scedíme.
- Při vážnějším onemocnění se čaj doporučuje povařit na mírném ohni až 50 minut, pít po dobu 3 měsíců maximálně 3 šálky denně, po 3 týdnech vždy 1 týden vynechat. Pro léčivé účely je vhodné pít nápoj neslazený, jinak využijeme k dochucení med nebo stévii.
- Nemáme-li zásadní zdravotní problém, slabší odvar čaje můžeme použít stejným způsobem jako Lapacho ve variacích s kořením či ovocnými šťávami. Také si můžeme udělat odvar z obou čajů a poté smíchat v poměru 2:1 (Uncaria tomentosa:Lapacho).
- Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám (ani těm, které chtějí otěhotnět), dětem do 3 let, osobám po transplantaci kostní dřeně, orgánů a po transfuzi. Uncaria tomentosa není vhodná pro diabetiky užívající inzulin, při hormonální léčbě a pro osoby užívající imunosupresiva.
Vnitřní použití
- v tomto období chladných dnů v rámci prevence proti nemocem z nachlazení, ale i při astmatu
- při revmatismu a artritidě, příznivě působí na bolavé klouby, šlachy a vazy
- při léčbě zánětlivých nemocí, žaludečních vředů, Crohnově chorobě, podporuje střevní mikroflóru
- u menstruačních poruch a infekcí močových cest, proti patologickému zbytnění prostaty
- rozpouští krevní sraženiny, čili předchází vzniku trombóz a následné mozkové mrtvici a srdečnímu infarktu, snižuje vysoký tlak
- působí proti depresi, poruchám spánku a chronickému únavovému syndromu, což je hlavní téma dneška
Vnější použití
Jako obklad nebo oplachy je uncarie vhodná hlavně na bércové vředy a jiné kožní problémy. Přičemž doplníme krémy z Pentagramu dle druhu postižení.
Uncaria tomentosa je velmi silná a účinná, v rámci detoxikace těla a zlepšení zdravotního stavu doporučuji alespoň 2x ročně čajovou kúru podstoupit. Stojí to za to!
Chanca Piedra
Možná jste již při čtení našeho seriálu přišli na to, že si povídáme o čajích, které podporují detoxikaci těla, a to zásadním způsobem. Posilují játra, a tím pádem zabezpečují čistotu organismu. Třetím čajem, který k této skupině patří, je Chanca Piedra.
Chanca Piedra se vyskytuje v deštném Amazonie a v ostatních tropických oblastech včetně Baham, jižní Indie a Číny. Roste divoce, hlavně v tropickém pásmu Peru. Tato drobná vzpřímená rostlinka dosahuje výšky 30-50 cm. Jako léčivo se využívá její nadzemní část, drobné listy a malé květy bílé barvy.
Svou popularitu získala Chanca Piedra především díky schopnostem odstranit z organismu močové a žlučové kameny, za což si vysloužila název stonebreaker – „drtič kamenů“. Chanca Piedra má vliv na uvolnění hladkého svalstva močových a žlučových cest, a pomáhá tak při vypuzení kamenů z organismu. Výsledky klinických testů potvrzují nejen tuto vlastnost, ale i účinnost byliny při preventivní ochraně před další tvorbou kamenů. Odtud pochází také její další název „bylinný chirurg“.
Vnitřní použití
Tento čaj má své nezastupitelné místo v každé domácnosti, protože jeho protizánětlivé účinky lze použít tím nejširším způsobem – od zánětu jater a ledvin, přes žaludeční a střevní infekce až po obyčejná nachlazení:
- poradí si s častými infekcemi močového měchýře, u mužů se záněty prostaty a u žen se sklonem k vaginálním infekcím
- reguluje vylučování kyseliny močové, působí jako diuretikum
- stimuluje tvorbu žluči, a tím zlepšuje trávení
- zvyšuje funkci jater, pomáhá správně trávit tuky (odbourává tuk z jater) a snižuje cholesterol
- jako antibakteriální prostředek působí na Staphylococcus aureus i Pasteurella pestis (zlatého stafylokoka a morové bakterie)
- snižuje horečku a záněty
- díky uvolnění hladkého svalstva, snížení křečí a úlevě od bolesti je Chanca Piedra vhodná při menstruačních bolestech
- zabraňuje mutaci buněk, čili zpomaluje nebo zastavuje rakovinní bujení
Konzultace s lékařem o vhodnosti užití Chanca Piedry se doporučuje lidem s onemocněním srdce.
Velmi ráda a často tento čaj využívám při prvních příznacích nachlazení a chřipky. U dětí starších 3 let se také nemusíte bát, právě u nich Chanca Piedra může být prvním pomocníkem v boji s viry. Při přípravě pro děti bych jen udělala slabší odvar. Chuťově je Chanca Piedra velmi příjemná, báječná je s medem a špetkou skořice či zázvorem.