Byliny světa – zázvor

cm zazvor2

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) se ve velkém rozsahu pěstuje jako koření a léčivá rostlina v tropické části Asie a Oceánie, v Africe a ve Střední Americe. Obsahuje aktivní složky gingerol a shogaol.

Tradiční medicína

Zázvor je po tisíce let nejen nepostradatelnou součástí kuchyně dálného východu, ale především léčivou rostlinou a tradiční složkou mnoha léčebných terapií. Např. indická Ajurvéda jej vyzdvihuje jako „úžasný a univerzální lék“ a staré indické přísloví říká, že „všechno, co je dobré, je možné nalézt v zázvoru“. Tradičně zázvor podporuje trávení, zmírňuje bolest a pomáhá při léčbě nemocí z nachlazení, při bolesti v krku, při infekci. Čínská medicína používá zázvor také při problémech s energií Yang (pocit chladu v těle).

Jaké má zázvor účinky?

Současné vědecké testy potvrdily mnoho dříve testovaných použití zázvoru a ukázaly, že příčinou většiny jeho dobrých vlastností je v něm obsažený gingerol.

Zázvor má protizánětlivé a antioxidační účinky, potlačuje bolest, pomáhá v boji proti infekci, tiší bolest a zánětlivé stavy kloubů při osteoartróze, tlumí menstruační bolesti. Děje se tak z toho důvodu, že gingerol ovlivňuje vaniloidní receptory, které se nachází v nervových zakončeních, a díky tomu se snižuje vnímání bolesti. Studie na univerzitě v Georgii v USA ukázaly, že také snižuje bolesti svalů po fyzické námaze.

Zažívání, klouby, bolest

Zázvor má zklidňující účinek na zažívací trakt, zmírňuje záněty a napomáhá trávení. Co je velmi důležité, zmírňuje nevolnost včetně ranní nevolnosti. Studie ukázaly, že zázvor též podporuje léčbu vředů. V roce 2011 tajvanští vědci potvrdili, že jednorázové užití 1,2 g extraktu ze zázvoru způsobí celkové přesunutí obsahu žaludku do střev u osob, které trpí dyspepsií (chronickou a opakovanou poruchou trávení).

Díky svým antioxidačním vlastnostem zázvor pomáhá zachovat normální činnost mozku i ve starším věku.

Nejnovější studie ukázaly, že zázvor může snížit hodnotu cholesterolu a může pomáhat při léčbě cukrovky 2. typu.

V roce 2009 vědci zjistili, že zázvor má vliv na receptory serotoninu a pomáhá regulovat vylučování inzulínu. V průběhu testování vedla zázvorová terapie k 35 % poklesu úrovně glukózy v krvi při současném 10 % zvýšení koncentrace inzulínu v plazmě.

V roce 2012 vědci z university v Sydney potvrdili, že zázvor bohatý na gingerol může regulovat hladinu cukru v krvi lidí s cukrovkou typu 2. Užívání zázvoru bohatého na gingerol po delší časové období může zvýšit vstřebávání glukózy do svalových buněk bez pomoci inzulínu.

Použití/indikace zázvoru

  • Potíže se zažíváním
  • Vředy
  • Nevolnosti
  • Špatné vstřebávání živin
  • Artritida, artróza
  • Bolesti (menstruační, zad, hlavy)
  • Infekce dýchacích cest
  • Cukrovka typu 2
  • Pocit chladu v těle

Dávkování zázvorových extraktů

Množství přijímaného extraktu, např. v kapslích, by mělo být regulováno dle doporučení výrobce daného preparátu (Ginger Hepatica).