Byliny, které pomáhají při žlučníkových obtížích

cm bylinky 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kosatec německý kořen
Obsahuje hlavně silice, škrob, sliz a flavonový glykosid. Účinkuje slabě žlučopudně, má mírné diuretické a expectorační účinky.

Bazalka pravá
Obsahuje zejména silice a třísloviny. Užívá se hlavně jako bronchospasmolytikum, má protizánětlivý a antiseptický účinek. Stimuluje též nadledvinky k lepší činnosti.

Smil písečný

Obsahuje zejména hořčiny, třísloviny, ftalidy, deriváty kumarinů, glykosidy naringeninu, kempferolu a apigeninu. Hlavní oblastí uplatnění je zánět žlučníku a chronické záněty žlučových cest.

Benedikt

Obsahuje silici, hořčiny, sliz, hořčík, vápník, vitamín B1, kyselinu nikotinovou. Ovlivňuje vylučování žaludeční šťávy, žlučníkových kyselin. Jeho antibiotické vlastnosti ničí choroboplodné zárodky.


Čekanka obecná

Obsahuje glykosidické hořčiny, kumarinový glykosid. Má žlučopudný účinek, působí na játra a slezinu, působí močopudně. Má sedativní účinek a hlavně kořen antidiabetický.


Popenec břečťan

Obsahuje třísloviny, draselné soli a silice, cholin, saponin a pryskyřice. Zlepšuje jaterní činnost detoxikačně. Působí močopudně a při zánětech močových cest.


Řeřišnice

Obsahuje horčičný olej a hořčinu a množství vitamínu C. Působí na močové cesty při močových kamenech.

Mochna

Obsahuje katechinové třísloviny, cholin, organické kyseliny. Má účinky protizánětlivé, spasmolytické, jako cholagogum, působí analgeticky a antiartriticky.


Oman pravý

Obsahuje silici a azuleny. Normalizuje trávicí činnost, působí spasmolyticky. Dobré antihelmenticum, také jako kardiosedativum. Má diuretický účinek. Používá se jako pomocný lék při cukrovce.


Řepík lékařský

Obsahuje třísloviny, hořčiny, minerální soli, PP faktor, kyselinu askorbovou. Silice s hořčinou stimulují činnost žlučníku. Používá se při žaludečních a jaterních chorobách a při onemocnění močového měchýře.

 pomáhá při:

  • zažívacích obtížích, hlavně žlučníkových
  • detoxikaci organismu, protože snižuje kyselinu močovou
  • artritických obtížích
  • křečích – působí spasmolyticky
  • léčbě osteoporózy
  • zánětech močových a zažívacích sliznic